Малки ветрогенератори

Всичко за ветрогенераторите. Информация за доставчици, оборудване, узаконяване, монтаж и експлоатация.

Модератори: Mateev, Admin

Малки ветрогенератори

Мнениеот fe2_vanio » 02.04.2009 10:54

Здравейте.Въпроса ми е заслужава ли си ходенето по мъките по всичките инстанции и направата на всичките документи за инвестиция в малък ветрогенератор 50-100 кв?Като се има в предвид,че земята си е моя собственост(17дка).Мощността е толкова малка,защото за толкова ще ми стигнат парите :(
Поздрави на всички съфорумци това е УНИКАЛЕН по колегиалността и отзивчивостта си форум продължавайте все така!!!
fe2_vanio
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12.03.2009 16:04

Мнениеот Vandal » 02.04.2009 10:59

Къде ти е земята!
Аватар
Vandal
 
Мнения: 1456
Регистриран на: 19.02.2008 23:57
Местоположение: София

Мнениеот fe2_vanio » 02.04.2009 12:25

http://bgmaps.com/map.aspx?sid=0e7a9d43 ... itsearch=1

както ще видите намира се на 6-7 км от морето ситуирано е на едно от най-високите места в селото.Чел съм доклади за съседното село Горица,че е подходящо.Какво ви е мнението...?
fe2_vanio
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12.03.2009 16:04

Мнениеот ferdy » 02.04.2009 17:32

Само аз ли виждам, че линкът води към Шипченски исполин в центъра на България?
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Мнениеот fe2_vanio » 02.04.2009 17:45

Много странно при мен няма проблем.Мястото е село Дюлино област Бяла ако не ви излиза на линка вижте го в www.bgmaps.com
fe2_vanio
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12.03.2009 16:04

Мнениеот fe2_vanio » 03.04.2009 16:57

кво става нещо няма мнения по моята тема :shock:
fe2_vanio
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12.03.2009 16:04

Мнениеот ferdy » 04.04.2009 01:18

Няма отговор, защото в този форум няма човек, който ще отговори, че не си заслужава. Но ако искате да го чуете изрично: да, заслужава си.
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Мнениеот Mateev » 04.04.2009 10:37

Не съм много сигурен дали си заслужава. 100kW ветрогенератор като пари за инвестицията и като приходи от продажба е еквивалентен на 20-30 kW фотоволтаична централа. При такава малка мощност условно-постоянните разходи доста натежават в цената.

Да не говорим за поддръжката след 5-10 години. Тогава ветрогенератора едвам ще изкарва пари за заплатата на поддържащия персонал.

Основно предимство на фотоволтаичните централи (на статични конструкции) са практически нулевите разходи за поддръжка за десетки години напред. По този параметър ветрогенераторите са много зле след 10-тата година. Другия проблем е времето на живот. Ако има как да скочим 100 години напред и да видим дали работи някое от инсталираните днес ВЕИ, то тогава ще забележим следното:
1. Работещи водни централи са останали само 1-2%. Може даже да са 10-15%, но в оботудването си личи, че през годините много неща са били подменяни и почти не е останало нищо оригинално.
2. Ветрогенератори НЯМА. Стоят само бетонните фундаменти и тук-там стърчи някоя прогнила от ръждата мачта.
3. Слънчеви централи с тънкослойни няма. Технологията отдавна е забравена като безпереспективна и като неиздържала на пазарните принципи.
4. Централи с позиционери НЯМА. По-скоро има, но отдавна позиционерите не са позиционери, а плочата им е оставена в южна посока и е подпряна с една камара допълнителни железа и греди, за да не я издуха вятъра.
5. Централи със статични конструкции - над 50% от тях си стоят и все още работят на 70-80% от мощността си. Вярно е, че са морално остарели, но нали дават ток и носят приходи. И единственото, което е правено по тях за 100 години са няколкото слоя боя върху конструкциите и една или две подмени на инверторите с по-модерни. Но това е електроника, а тя е евтина. И след 100 години вероятно един инвертор ще е по-евтин от 1 хляб.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот Mateev » 04.04.2009 11:12

Има и още нещо. В какво се състои поддръжката на една фотоволтаична централа:
1. Един път в годината косене на тревата. Даже и това не е задължително. Ако искате, оставете я да си расте на воля и един път на 3 години ходете да орязвате храстите.
2. Един път на 10-15 години пребоядисване на конструкцията.

Забележете, че и двете изискват ниско квалифициран персонал. Собствениците на централите (вашите деца и внуци) могат да си я поддържат сами като част от физзарядката или част от лятната почивка в малкото бунгалце до централата.

Представете си как ще е при ветрогенераторите или при централите с позиционери след 10 години:
1. Ежегодно се износват и повреждат поне по 3-4 критично важни компонента, като всеки един от тях струва хиляди евро и цената им през годините ще нараства. Къде ще си търсите оригинална резервна част след 50 години и колко ще струва тя? Виждали ли сте стара лека кола на 50 години в движение? Дори и да я видите, в нея освен шасито няма нищо оригинално. Всичко е подменено. И при тази подмяна през годините собственика на тази кола е заплатил пари, поне 3 пъти колкото цената на новата кола.
2. Трудът при тази поддръжка (подмяна на компененти) е огромен - поне 100 пъти повече, отколкото колата (ветрогенератира) да се направи отново. В историята на поддръжката има огромни разходи за труд на висококвалифицирани специалисти, машиносмени на крановете, хиляди часове престой в чакане на някаква дребна част и т.н. и т.н.
3. В един момент от време собственика осъзнава, че разходите за поддръжка са по-големи от приходите от продажби и естествено решава да спре да поддържа съответното съоръжение и да го остави на доизживяване. Тоест подписва му смъртната присъда. При ветрогенераторите вероятно това ще се случи между 15-тата и 20-тата година.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот ferdy » 04.04.2009 18:02

Тук можем да поспорим доста, но това ще стане следващата седмица, когато ще ви извадя годишните разходи по поддръжката на единица мощност от ветрогенератори. И на нови и на втора употреба и господин Матеев ще се убеди, че поддръжката не е толкова скъпа, това все пак е един обикновен генератор. У нас има няколко големи фирми, които правят поддръжка на абонамент и с това проблемът се решава, за собственика остава да пазарува масло и някой и друг чарк, но това в никакъв случай не е нещо безбожно.
Ако сравняваме ветрогенератори и фотоволтаици има няколко основни момента: фотоволтаиците имат нужда от охрана, ВГ - не, сумата е измерима на поддръжката на ВГ; на единица площ ще се съберат повече като мощност ВГ, отколкото ФВ; земята под ВГ продължава да се изполва по предназначение, под ФВ - не; без субсидии ВГ се изплащат по-бързо, отколкото ФВ, ако мощността на генерагора е съобразена с изследването на вятъра; и т.н.
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Мнениеот EOS Technologies » 04.04.2009 18:59

A, ferdy, meine Liebe, тук има и едно две неща, дето не ги споменаваш (или още не са фактор в България) та затова не си ги написала тук. :-)

1. Доказано е, че под конструкциите на ФЕЦ се раждат нови биотопи. Когато минава всяка седмица косачка за трева или трактор по поляната няма нито едно животинче там...

Освен това, по такива централи се оставят гъски и/или овце - и те си вършат работата. Нямаш нужда от персонал.

2. Поддръжката по ВГ е огромна - и понеже на фондовете не им излизат сметките, както са ги прогнозирали на инвеститорите, заради например (счупени фундаменти, потрошени скоростни кутии и много други проблеми), се прехвърлят на ФЕЦ.

3. Относно охраната - тук си права. Обаче, ако сравниш разноските по една 3МВп ФЕЦ с разноските за поддръжка на един 3МВп ВГ мисля, че ФЕЦ ще спечели - ако направим сметката за общ срок от 25 години.
EOS Technologies
 
Мнения: 604
Регистриран на: 08.01.2008 18:27

Мнениеот ferdy » 04.04.2009 19:35

Хах, явно много злобни гъски има в Германия, та чак могат да се справят с нашенски ром. :lol:
Не искам да заблудя с цената на абонаментната поддръжка на мегават, затова се въздържам от конкретни данни, но за един парк до 5 МВт, със сигурност е по-малко от 2000-те лв, които са минимален разход за жива охрана на ФЕЦ 100 кВт.
В България счупен фундамент няма, единствения такъв проблем е един паднал кран, барабар с перката, за което вината е единствено на строителя. Мога да ти кажа кой е инвеститора, кой е строителя, но не искам да им разнасям славата публично. Но това го видях с очите си и още ме е яд, че не го снимах. :cry:

Разходите в момента обаче не можем да ги сравним, защото аз мога да дам данни за разходите на вятърни паркове по 2-3 МВт, работили 5-6 години, а такава ФЕЦ все още няма и не виждам как може да се прецени.

На електропроизводството на ФЕЦ пречат доста повече фактори, отколкото на ВтЕЦ и това не можеш да го отречеш. Там трябва да внимаваш дори за треви, птички и змии, да не говорим за прах и сняг, а при перките не така - те си работят в диапазона 4-25 м/сек и това е.

Субсидиране за ВтЕЦ все още няма атрактивно, защото инвестицията при тях е по-солидна, а и предполагам, че има и натиск от ЕРП-тата и НЕК за това, тъй като те товарят мрежата значително по-сериозно от ФЕЦ.
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Мнениеот Vandal » 04.04.2009 23:56

Крана с гондолата падна(не с перката). :)
Но за това са си виновни австрийците.
Аватар
Vandal
 
Мнения: 1456
Регистриран на: 19.02.2008 23:57
Местоположение: София

Мнениеот nikbo » 05.04.2009 05:12

Mateev написа:.....Основно предимство на фотоволтаичните централи (на статични конструкции) са практически нулевите разходи за поддръжка за десетки години напред.....

...и една или две подмени на инверторите с по-модерни. Но това е електроника, а тя е евтина. И след 100 години вероятно един инвертор ще е по-евтин от 1 хляб.


Не видях да се предвиждат разходи за почистване на панелите - дали наистина не е необходимо?

Това за хляба :shock: , блазе им на правнуците :D
nikbo
 
Мнения: 27
Регистриран на: 31.03.2009 10:14

Мнениеот ferdy » 06.04.2009 00:48

Вандал, аз им казвам обобщено "перки", за по-кратко. :lol: А всъщност не падна ли с кулата? :roll: Грешката не беше чужда, беше си на нашенския строител.
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Следваща

Назад към Ветрогенератори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта