Няколко проекта на парцел собственост на една фирма

Възможности за финансиране на проекти за Енергийна Ефективност и изграждане на нови Възобновяеми Енергийни Източници. Кредити, грантове, субсидии, данъчни облекчения.

Модератори: Mateev, Admin

Няколко проекта на парцел собственост на една фирма

Мнениеот varnasolar » 08.03.2009 02:32

Казус: парцел - собственост на фирма "Х" отдава част от земята за временно ползване на фирма " У" за изграждане на фотоволтаична централа. Условията на фирма " Х" са за 50 % участие във фирма " У", но при условие на нотариално заверен договор след изпълнение на проекта попада под условието за свързани лица (ЦРОЗ). Въпросът е: Как фирма " Х " ще си гарантира 50% от централата на фирма " У" след изпълнение и кандидатстване по мярката за развите на селските райони.
Фирма" Х" има централа на този имот и поделя разходите за втората централа, като притежава негласно 50 % от фирма " У".
Последна промяна varnasolar на 08.03.2009 11:16, променена общо 1 път
Аватар
varnasolar
 
Мнения: 39
Регистриран на: 26.01.2008 10:13
Местоположение: Varna

Мнениеот Vandal » 08.03.2009 09:59

Тя тая лакомия, може да подложи крак на всичките.
Всеки мисли как да прецака системата, обаче плюем
по онези които са я прецакали, че прецакват и нас.
Аватар
Vandal
 
Мнения: 1456
Регистриран на: 19.02.2008 23:57
Местоположение: София

Мнениеот Mateev » 08.03.2009 11:34

Сключете нотариален договор - фючерс с физическото лице, собственик на втората централа. Това е сегашна договореност за бъдеща сделка. МЗ и РА ще контролират другата централа само 5 години. И само за 5 години другата фирма няма да има право да продава централата или части от нея. Но на 6-тата година може да ви продаде 50% от централата на базата на договор, условия и плащания, уговорени и направени сега. Във финансовите среди това се нарича фючерс и е една масово използвана форма за сегашна търговия с бъдещи доставки на петрол, зърно, кафе, захар и какво ли не друго. За да се гарантирате обаче трябва да има някаква форма на ипотека от другото лице към вас и тази ипотека трябва да е на някакъв страничен имот. Идеята е цялата сделка да стане между физическите лица и да не засяга деловодството или счетоводството на двете фирми.

Тоест вие се договаряте, че лицето Y след 5 години ще ви прехвърли 50% от неговата централа, като срещу това той получава СЕГА отстъпено право на строеж + например пари или някакво оборудване. И за да сте сигурни, че лицето Y няма да ви излъжи, той ипотекира във ваша полза някакъв апартамент, като ипотеката автоматично се освобождава с докъмента за прехвърлени 50% след 5 години. Ако обаче да кажем 6 месеца след настъпване на падежа той все още не ви е прехвърлил 50% от собствеността, то тогава апартамента автоматично става ваша собственост и вие можете да се разпореждате с него. Това е една пример. В реалността може да има много вариации, но в общия случай това е начина.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот varnasolar » 09.03.2009 08:22

Благодаря за идеята. И ние мислим нещо подобно, но искахме да попитаме и за други мнения. Естествено се консултираме и с нашия адвокат. Това ще е подобно на предварителен договор, като за строителство на зелено.
Аватар
varnasolar
 
Мнения: 39
Регистриран на: 26.01.2008 10:13
Местоположение: Varna

Мнениеот Ivan Buzov » 09.03.2009 11:58

Защо не си направите записна заповед с падеж след пет години и обект на изпълнение 50 % от фирма Y.
Ivan Buzov
 
Мнения: 173
Регистриран на: 20.11.2007 22:48


Назад към Финансиране на проекти за изграждане на нови ВЕИ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 3 госта

cron