Публикации в пресата

Публикации в медиите за Възобновяеми Енергийни Източници

Модератори: Mateev, Admin

...премиера...

Мнениеот Gio » 15.02.2011 22:11

...every day deserves a new, better tomorrow...
Аватар
Gio
 
Мнения: 1618
Регистриран на: 21.07.2008 08:44
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот TT » 15.02.2011 22:36

Обама предвижда $8 милиарда за чиста енергия за 2012 г. 15/02/2011
http://www.greentech.bg/?p=17606
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот pmihailova » 16.02.2011 10:22

pmihailova
 
Мнения: 335
Регистриран на: 16.02.2009 16:43

Мнениеот petyostoev » 16.02.2011 14:55

petyostoev
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 30.04.2008 22:10
Местоположение: Плевен

Мнениеот TT » 17.02.2011 10:27

ВЕИ-инвеститори искат по-прецизно образуване на цените им

http://mediapool.bg/show/?storyid=176232&srcpos=9

Регулаторът пък настоя фиксираните тарифи за соларните паркове да важат за по-кратко
16 Февруари 2011


Инвеститорите в проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) поискаха да се въведат отделни методологии за определяне на цените на различните видове възобновяема енергия. Това стана по време на обсъждането на новия проектозакон за ВЕИ в парламентарната комисия по икономика, енергетиката и транспорт на първо четене в сряда.

Според бизнеса така ще се получат по-прецизни фиксирани тарифи за дългогодишното задължително изкупуване на енергията, произведена от слънце, вятър, биомаса, вода и други. Проектодокументът предвижда цената на електроенергията от ВЕИ да е една и съща през времето на договора на изкупуването й, който в общия случай е 25-годишен за ток от слънце и геотермални източници и 15-годишен за малки ВЕЦ и за другите видове ВЕИ. Цените ще се определят и фиксират преди присъединяването на съответния проект.

Председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев посочи, че според него срокът за изкупуване на тока от соларни паркове трябва да се намали с пет години, тъй като технологиите там напредват най-бързо и цените на самите съоръжения спадат интензивно. Именно цените на произведената от фотоволтаици енергия в момента е най-скъпа.

Семерджиев обърна внимание, че в закона трябва да се прецизира и по какви цени ще се изкупува токът от вече влезлите в експлоатация съоръжения с ВЕИ.

Според председателя на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов е възможно преференциалните цени за изкупуване на електроенергията, произведена от соларните паркове, да се намаляват с бързи темпове през следващите години.

Общото мнение на представителите на ВЕИ- бизнеса бе, че новият закон за възобновяеми енергийни източници ограничава, а не стимулира инвестициите в екоенергия, създавайки административни пречки пред инвеститорите. Предложените зони за присъединяването им противоречат на закона. Няма ясни отговорности за присъединяването на производители от ЕСО и електроразпределителни дружества, смятат от браншовите организации.

Председателят на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков посочи, че не са предвидени санкции за операторите, които не присъединяват мощности към мрежата.

От Българската ветроенергийна асоциация пък възразиха срещу определения едногодишен срок за подписване на предварителни договори за присъединяване.

Проектът предвижда, след като операторите на енергийните мрежи (ЕСО и ЕРП) заявят максималните мощности, инвеститорите да поискат присъединяване и при положително становище до една година да подпишат предварителния договор. Те първоначално ще трябва да внасят гаранция от 5 хил. лв. за всеки планиран мегават. Парите ще отиват в специален фонд, от който после ЕСО и ЕРП-тата ще финансират присъединяването. По-късно при подписване на предварителния договор инвеститорите ще трябва да внесат по още 50 хил. лв. на Мвт.

"Няма нужда да делим пари с "Електроенергийния системен оператор". Нека НЕК и операторът определят капацитетите за включване", коментираха от ЕОН България. От ЧЕЗ България поискаха ясно да бъдат разграничени отговорностите на електроразпределителните предприятия (ЕРП), на ЕСО и производителите по присъединяването. Според вицепрезидента на ЕВН България Калина Трифонова цената за присъединяване трябва да е индивидуална и да зависи от зоната и напрежението.

Новият закон бе разкритикуван и от депутата от БСП и бивш енергиен министър Румен Овчаров. Той заяви, че съществува неравнопоставеност между отделните източници на възобновяема енергия. Според него не са въведени икономически стимули за ЕРП-та за свързване на мрежите си с ВЕИ.
Последна промяна TT на 15.04.2011 17:36, променена общо 1 път
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот TT » 17.02.2011 10:30

Сряда, 16 Февруари 2011
Бизнесът: Новият закон за ВЕИ ограничава инвестициите

http://3e-news.net/energetika/item/бизнесътновият-закон-за-веи-ограничава-инвестициите.html

Депутатите от ГЕРБ обещаха да поправят проект преди окончателното му приемане от парламентта

Новият закон за възобновяеми енергийни източници ограничава, а не стимулира инвестициите в екоенергия. Той създава административни пречки пред инвеститорите.Предложените зони за присъединяването им противоречат на закона. Няма ясни отговорности за присъединяването на производители, ЕСО и електроразпределителни дружества.

Това заявиха представители на браншовите организации на производителите на екоенергия и електроразпределителните дружества при обсъждането на проекта за първо четене в парламентарната комисия по енергетика, икономика и туризъм.

"Духът на закона е да ограничи производството на енергия от ВЕИ. Въведеното авансово плащане противоречи на европейското законодателство и има опасност да бъде върнат от Европейската комисия, както това се случи в Румъния", каза председателят на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков. Той обясни, че проектът не предвижда санкции за операторите, които не присъединяват мощности към мрежата.

Според председателя на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов административните пречки увеличавт излишно цените на проектите, което се отразява и цената на произвежданата електроенергия. С новия закон се гарантира изкупуване на вятърната и водната енергия за 15 години и на фотоволтаичната за 25 години. Цените се фиксират към датата на присъединяване към мрежата, за което настояваха инвеститорите.От Българската ветроенергийна асоциация възразиха срещу определения в закона до една година срок за подписване на предварителни договори за присъединяване. Асоциацията предлага инвеститорите да имат възможност при изчерпване на мощностите да продължат процедурата.

Проектът предвижда след като операторите заявят максималните мощности, инвеститорите да заявят, че искат присъединяване и при положително становище до една година да подпишат предварителния договор. Средствата от гаранцията от 5 хил- лв- на МВт и цената за присъединяване да бъде разпределена между ЕСО и ЕРП-тата, предвижда новият закон. При подписване на предварителния договор инвеститорите ще внасят по 50 хил.лв. на Мвт."Няма нужда да делим пари с ЕСО. Нека НЕК и операторът определят капацитетите за включване, коментираха от ЕОН България. От ЧЕЗ България поискаха ясно да бъдат разграничени отговорностите на ЕРП-та, ЕСО и производителите по присъединяването. Според вицепрезидента на ЕВН България Калина Трифонова цената за присъединяване трябва да е индивиуална и да зависи от зоната и напрежението.

Механизмът на определяне на цената на енергията от ВЕИ да бъде определен в закона. В момента тя се определя като 80% от средната продажна цена и регулаторната комисия има право да я намали и увеличи с 5% всяка година. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев поиска законът да бъде приет преди края на март, когато ДКЕВР определя новата цената на екоенергията. Българската фотоволтаична асоциация предлага да тя да бъде намалена с 20-22% от юли тази година за новите проекти. Според Семерджиев срокът на договорите за изкупуване на енергията от слънчеви паркове може да бъде намален от 25 на 20 години. Той настоя да бъдат решени заварените проекти, но така че да не допусне прекалено висока цена на изкупуваната енергия. Председателят на регулатор не посочи колко проекта и за какви мощности засяга новият закон.Браншовиците предлагат да бъде въведен девет месечен гратисен период за уреждането на този въпрос.

Земеделското министерство се обяви срещу фиксиране на цената на биомасата. Зам.министърът Георги Костов заяви, че инвеститорите в биомаса са пренегнати с новия закон. Същата позиция защити и депутатът от "Синята коалиция" Иван Иванов. Той заяви, че проектът защитава корпоративни интереси. Новият закон бе разкритикуван и от депутата и бивш енергиен министър Румен Овчаров. Той заяви, че съществува неравнопоставеност между отделните източници. Колкото повече законът се забавя, толкова повече се подобрява качеството му, коментира депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев. Депутатът Никола Белишки също от ГЕРБ заяви готовността на комисията между двете четения на закона да бъдат направени промени.
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот TT » 17.02.2011 10:34

Инвестиции за трилиони са изложени на риск заради климатичните промени, сочи доклад
16 фев 2011

http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2011/02 ... sk_zaradi/

Климатичните промени могат да поставят инвестиции за трилиони долари на риск през следващите 20 години, става ясно от международно изследване, цитирано от "Ройтерс". Авторите на изследването призовават пенсионни фондове и други инвеститори да преразгледат начина, по който разпределят средствата си. Докладът е изготвен с помощта на Международната финансова корпорация, част от Световната банка, и трябва да служи като инвестиционен наръчник, разглеждащ четири сценария в зависимост от водените климатични политики. Проучването, направено от международната консултантска компания "Mercer", описва промяната на климата като системен риск, тъй като оспорва конвенционалното разпределение на активи и изисква нови начини за оценка на политиката за климата и рисковете от климатичните промени.

Рискът от по-екстремни метеорологични условия, продължителното забавяне на климатичните политики от страна на правителствата и несигурността по отношение на формата на очакваното ново международно климатично споразумение са сред основните опасения на бизнесите, а енергията от възобновяеми източници, селското стопанство и инфраструктурата могат да бъдат основните възможности, сочи още доклада.

Глобалното затопляне, което води до промени в съответните политики, може да доведе до увеличение на цената на въглеродните емисии до 8 млрд. щатски долара до 2030 г. за производителите на електроенергия, заводите за производство на алуминий, транспорт и други сектори, се казва в доклада.

Изследването сочи, че разходите от влошаването на околната среда, здравето и безопасността на храните може да надхвърлят 4 трилиона щатски долара през 2030 г. Високата цена се дължи на голямото забавяне във въвеждането на подходящи политики за борба с климатичните изменения и най-вече в разпределянето на средства за адаптирането към тях, като например изграждане на морски диги. Ще са нужни и инвестиции, които могат да достигнат 5 трилиона долара през 2030 г., за нисковъглеродни технологии като енергийната ефективност, биогоривата, ядрената енергия и технологията за улавяне и съхранение на въглероден диоксид.
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот TT » 17.02.2011 11:40

Токът от биомаса е чист и евтин
16.02.11
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=782610

С Костадинка ТОДОРОВА от Българска асоциация за устойчива енергия, разговаря Кристина КИРЯКОВА: .............................
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот TT » 17.02.2011 11:49

[2020] Стенограмата за з-а за ВЕИ - Найденов лобира за биомаса от горите след среща с големи инвеститори
http://bluelink.net/pipermail/2020_blue ... 00265.html

--------------------------------------------------------------------

[2020] решение на МС от вчера за одобрение на закона за ВЕИ
http://bluelink.net/pipermail/2020_blue ... 00264.html

--------------------------------------------------------------------

[2020] доклад на ЕЕА за ВЕИ в ЕС на база всичките НПДВЕИ
http://bluelink.net/pipermail/2020_blue ... 00266.html

-------------------------------------------------------------------
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот TT » 17.02.2011 13:03

Вторник, 15 Февруари 2011
Петър Докладал: Липсата на култура на енергоспестяване е заради ниските цени на електроенергията
Регулаторът може да преосмисли разпределението на приходите по веригата производство- пренос-разпределение-доставка, за да осигури по-голям обем инвестиции, казва регионалният мениджър на ЧЕЗ България
http://3e-news.net/energetika/item/петър-докладал-липсата-на-култура-на-енергоспестяване-в-е-заради-ниските-цени-на-електроенергията.html
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот TT » 17.02.2011 13:50

Министерство на икономиката, енергетиката и туризма на Република България

Административните такси се съобразяват с разходите за предоставяне на услугите
17.02.2011 г.
http://www.mi.government.bg/news.html?id=7879

Административните такси вече ще бъдат съобразени с разходите за предоставяне на услугите. Това става възможно с промените в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, които бяха одобрении от правителството на последното му заседание. Измененията въвеждат разходоориентиран размер на таксите. Очаква се това да доведе до намаляване на таксите за онези услуги, които досега са били натоварени с разходи, несвързани с конкретната дейност или услуга. Законопроектът предвижда също намаляване на размера на таксите, независимо от разходите за предоставяне на услугата, за насърчаване на отделни икономически сектори при провеждане на важни за държавата политики.

За отстраняване на нередности или при предоставяне на допълнителна информация такси няма да се събират, предвижда още законопроектът.

Новите текстове въвеждат забрана приходите от такси да се използват за бонуси за стимулиране на чиновниците. Събраните суми ще се използват само за повишаване на качеството на услугата.

Законопроектът въвежда и принципа на мълчаливото съгласие за дейности, които подлежат на регистрационен режим.

Промените предвиждат всички административни органи, които издават лцензи и извършват регистрация, да създадат и поддържат обособени раздели към публичните регистри с информация за съдържанието и движението на постъпилите преписки. Тази информация ще бъде достъпна безплатно, а длъжностните лица, които не водят регистри, ще подлежат на административно-наказателна отговорност.

Промените в закона са поредната стъпка за подобряване на бизнес средата чрез намаляване на административната тежест.

----------------------

а на практика дали ще е така г-н Трайков?
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Мнениеот TT » 17.02.2011 20:46

Мощно слънчево изригване - очаква се Северно сияние тази вечер

Най-силното за последните 4 години слънчево изригване е регистрирано вчера, съобщи Националната администрация за проучване на океаните и атмосферата в САЩ. Изригването от клас Х2 е предизвикало и изхвърляне на коронална маса от нашата звезда, което увеличава възможността за поява на Северно сияние.

То ще се наблюдава в нощта на 17 срещу 18 февруари, но е възможно да се забележи и още довечера.

Източникът на магнитната буря, която не се очаква да е силна, е слънчевото петно 1158. То се е намирало почти директно срещу Земята по време на изригването. Вероятно ще има геомагнитни смущения, но те няма да са сериозни, предполагат експертите.
http://www.obekti.bg/dnes/3-kosmos/2240 ... tre-vecher
TT
 
Мнения: 933
Регистриран на: 18.11.2010 16:26

Земята се размина с мощната геомагнитна буря

Мнениеот Fotoni » 18.02.2011 10:07

Който ще прави централа да побърза- 2013 г. наближава :wink:


http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3624211
Fotoni
 
Мнения: 20
Регистриран на: 13.08.2009 14:37
Местоположение: Варна

Мнениеот petyostoev » 18.02.2011 15:12

"Норвегия изнася нефт и газ, но се отоплява от боклука си"

http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2011/02 ... ail_mynews
petyostoev
 
Мнения: 1770
Регистриран на: 30.04.2008 22:10
Местоположение: Плевен

...

Мнениеот Gio » 18.02.2011 18:23

"За продажба до края на годината ще бъдат пуснати държавните миноритарни дялове от ЕВН и ЧЕЗ, каза зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов. По думите му целта е първо да се види какъв ще е интересът към листването на пакета от Е.ОН на борсата и след това да се прецени кой е най-добрият вариант за продажбата на останалите два. Очаква се в по-късен етап, след като приключи преструктурирането на БЕХ, да се пристъпи към търсенето на инвеститор и там, допълни Ангелов. "
Източник: Стандарт
...every day deserves a new, better tomorrow...
Аватар
Gio
 
Мнения: 1618
Регистриран на: 21.07.2008 08:44
Местоположение: Стара Загора

ПредишнаСледваща

Назад към Публикации в медиите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron