Четвъртък, 17 Март 2011
Вятърната индустрия: ЕС няма стратегия за развитие на ВЕИ след 2020 г.
http://3e-news.net/energetika/item/вятърната-индустрия-ес-няма-стратегия-за-развитие-на-веи-след-2020-г.html
От сектора искат дългосрочни гаранции за изкупуването на вятърна енергия
Президентът на Европейската асоциация за вятърна енергия (EWEA) Артурос Зервос призова Европейския съюз да си постави за цел осигуряването на 30% енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) до 2030 г, пише EurActiv.
"Вятърната индустрия възнамерява да инвестира близо 400 млрд. евро в Европа до 2030 г. За целта обаче трябва да има стабилна и сигурна европейска енергийна политика", предупреди той.
Според директора на EWEA Кристиан Кяер компаниите, активни във вятърния сектор на континента, са "все по-загрижени" за липсата на планиране за периода след 2020 г.
"Важно е да признаем, че в момента има политически вакуум по отношение на това какво предстои да се случи във вятърната енергетика след 1 януари 2021 г.", пише Кяер в коментар за сайта EurActiv, публикуван в понеделник.
Изграждането на инсталации за вятърна енергия може да отнеме до 10 години. Затова инвеститорите трябва да получат гаранции, че ще могат да продават енергията, която произвеждат.
В момента ЕС си е поставил за цел до 2020 г. да намали емисиите на парникови газове най-малко с 20%, да увеличи дела на възобновяемата енергия в общия енергиен микс с 20% и да повиши енергийната ефективност с 20%, като и в трите насоки подобрението трябва да е спрямо нивата от 1990 г.
Миналата седмица Европейската Комисия представи Пътна карта за нисковъглеродна икономика до 2050 г. Тя предлага ЕС да намали още повече емисиите си - с 40% до 2030 г. и 60% до 2040 г. Заради разногласия между страните членки обаче документът не получи правно обвързваща сила.
Пътната карта за нисковъглеродна икономика до 2050 г. предвижда увеличаване на дела на нисковъглеродните технологии в енергийния микс "от близо 45% днес до около 60% през 2020, 75 - 80% през 2030 г. и почти 100% през 2050 г.
Въпреки че звучат амбициозно, тези цели не са задължителни. Липсват и конкретни цели за дела на възобновяемите енергийни източници в общото потребление на енергия.
"Наблюдават се опити всяка технология, която произвежда енергия, да бъде класифицирана като нисковъглеродна, включително и въглищата заради метода за улавяне и съхранение на въглерод", пише Кяер.
Той предлага от 2015 г. да се въведе стандарт за емисиите, който да е неутрален от гледна точка на технологиите. Според него той следва да бъде поставен на 350 гр./киловат, като с течение на времето тази стойност трябва да намалява