Отварям тази тема с цел дискутиране на последствията, до който ще доведе сегашната енергийна политика на правителството. Анализирайки цялата налична до момента информация, включително и вътрешната такава, стигам до извода, че:
Сегашното правителство води енергийна политика, която може да бъде окачествена като НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО.
По-долу ще се опитам да се обоснова накратко, а после в темата ще дискутираме подробностите:
1. Правителството залага на ЯДРЕНАТА ЕНЕРГЕТИКА, което е една много голяма грешка както в екологичен, така и във финансов план. И евтиния сега ток ще излезе през носа на бъдещите поколения, които трябва да похарчат милиарди, за да закрият централата и хиляди години след това да съхраняват и да се грижат за опасните радиоактивни отпадъци. Тоест това е ПРЕДАТЕЛСТВО СПРЯМО БЪДЕЩИТЕ ПОКОЛЕНИЯ. Кой нормален човек ще си позволи да живее в лукс и охолство, ползвайки кредит, който ще бъде изплащан от неговите деца и внуци? Та този човек трябва да е свръх-егоист или даже направо изрод, за да си позволи такава глупост. За съжаление обаче нас ни управляват точно такива хора. Чак се чудя как такава рядка порода хора успяха да се съберат заедно и как след това ни излъгаха да ги изберем за управници.
2. В енергийната стратегия се залага на малко на брой големи големи енергийни обекти. Но това има следните недостатъци:
- Големия енергиен обект е силно уязвим по време на война или на терористичен акт. С малка и евтина бомба могат да се нанесат колосални щети. За война не знам, но терористичната заплаха ще е бич на 21 век. И със сравнително малко ресурси и минимална логистика една терористична организация може да срине цялата ни енергетика и да ни върне в средновековието. Нима не е по-добре да има хиляди на брой малки енергоизточници в близост до потребителите?
- Тока от големите енергийни обекти трябва да се транспортира на големи разстояния, за да стигне до потребителя. Но това означава големи загуби в енергия и в пари. И това го плаща целокупния български народ. Към момента разходите за пренос на тока са съизмерими с цената на самия ток. Ако не вярвате - вижте си последната бележка от ЕРП-то. Тоест - Разходите за пренос и загубите при този пренос УДВОЯВАТ ЦЕНАТА НА ТОКА !!! Нима правителството е сляпо и не вижда този елементарен факт? Нима не е по-добре да има хиляди на брой малки енергоизточници в близост до потребителите?
3. В областа на възобновяемите енергийни източници водят възможно най-грешната политика, като се оправдават със измислени и грешни доводи.
- Намалиха процентите на ВЕИ дотолкова, щото едва ли не да се окаже, че няма какво ново да правим. С това за кой ли път вече пак ни поставиха на опашката сред европейските държави. Нещо повече - оставиха следващите правителства и бъдещите поколения да решават сегашните ни проблеми. Тоест друга форма на ПРЕДАТЕЛСТВО СПРЯМО БЪДЕЩИТЕ ПОКОЛЕНИЯ.
- Вместо преференциални условия за присъединяване на ВЕИ правителството въведе НАКАЗАТЕЛНИ УСЛОВИЯ. Всеки, който дръзне да сложи на покрива си 5-10 панела, е длъжен да ги узаконява 1-2 години и да търпи хиляди унижения при размотаването му по поне 100 държавни инстанции. Това е една ОГРОМНА ПОДИГРАВКА за тези, които дръзнат да направят нещо екологично. С две думи - те трябва да бъдат НАКАЗАНИ. Срам и позор за такова управление.
4. При сегашната политика на правителството сметката на една централа излиза само ако тя 5 мегаватова. И сигурно в България ще се появят такива централи. Но те ще бъдат направени от ЧУЖДЕСТРАННИ ИНВЕСТИТОРИ. И печалбата от доставката на оборудването и от отстроежа на тези централи ще отиде в чужбина. Нещо повече. Дълги години целокупния български народ ще плаща скъпите преференциални цени и сумата няма да остава в българската икономика, а ще се изнася на запад. Тоест правителството обрича българския народ дълги години да подарява на западняците по няколко милиарда евро на година. Това е явна форма на НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО.
5. В малкото останали проценти за ВЕИ правителството ще наблегне много повече на вятъра и много по-малко на слънцето. Но това също е грешна политика. Един ветрогенератор е сравнително нетрайна инвестиция, защото има движещи се части. Едвам се е изплатил и вече е станал на трошка. И трябва да се подменя. Тоест българския народ ще изплаща 8-10 години ветрогенераторни мощности и след това вместо бремето да намалее, ще се запази същото или даже ще нарастне, защото трябва да се купуват нови ветрогенератори. При слънчевите централи това не е така. Те също се изплащат 9-10 години, но след това дълги години работят и дават енергия почти без разходи за поддръжка. Ако в този аспект направим една 50-60 годишна калкулация, ще излезе, че СЛЪНЧЕВИТЕ ЦЕНТРАЛИ СА НАЙ-ЕВТИНАТА АЛТЕРНАТИВА на всички останали екологични или даже неекологични енергийни източници. В този план най-мекото определение на политиката на правителството е, че тя е КЪСОГЛЕДА.