Страница 22 от 22

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 21.11.2023 21:50
от saraneron
IMG_20231121_201135257_copy_800x600.jpg
IMG_20231121_201135257_copy_800x600.jpg (108.23 KiB) Прегледано 7032 пъти
Нова централна с друго табло и бойлер 80 литра

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 21.11.2023 22:05
от lz1wvm
Какво е релето,което превключва AC-DC.

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 21.11.2023 23:42
от saraneron
16 амперов три позиционен двоен превключвател.Ум шалтер.По инструкция превключването от солар към мрежа се извършва само при изключени 220 волта към таблото от отделен ключ,тъй като контактите на ум шалтера не са защитени
от волтова дъга, но когато веригата не е под товар превключването не е проблем.Прекъсне ли се веригата на 220 волта и контакторът изключва товара, превключването солар-мрежа става нормално. Диодите са два по 400волта 10 ампера ,защото при заредени кондензатори от положителната полу вълна на променливото напрежение и след това и отрицателен полу период в/у тях има повече от 600 волта обратно напрежение. Контакторът не се вижда на снимката защото още не е монтиран.Той е точно с размерите на предпазителите и е за дин шина.Стои до предпазителите.Той има две двойки контакти НО по 25 ампера всяка, паралелно свързанис мостче.Цената му е около 26 лева. Ключето/ум шалтера/ 3/4 лева, кондензаторите 5/6 лева бройката, кутията 19 лева, волтметъра 10 лева. Диодите от сандъка ,плюс дребните детайли,глимки ,лустър клеми.......кабели от таблото до бойлера. На капака му направих панти от свински опашки ,когато е отворен да виси на тях. Иначе си има 4 болта. Панелите по 110 лева втора ръка. Панелите са монтирани на отдалечена сграда затова са купени кабел 30 м. СВТ 2 по 2,5квадрата.Гофра УВ 30м.Консумативи ,болтове,свински опашки две дъски по 6 .50м за покривните скоби винтове за дърво ,скоби 14,броя по 12 лв......и д-р...Без труда и без бойлера и профилите от винкел за скарата разходите са около 1300 лева .И 3,4 дни работа на двама човека не в първа младост. Логистиката за осигуряване на ,,правилните,,панели ми отне също време по сайтовете.Трудно се намират понели по 250/270 вата на добра цена,затова компромисно купихме употребявани.В слънчев ден в начало на ноември дава до 1200 вата.На 22 ноември даваше повече от 1100 вата.

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 26.12.2023 14:30
от saraneron
През периода на най късите дни на декември от 18 до днес 25 има ли слънце централата дава до 1000 вата в обедните часове.Откакто е пусната преди повече от 2 месеца,бойлера е пускан само веднъж на ток.Топлата вода се ползва ежедневно но икономично от един човек ,който ежедневно посреща и гости.Системата през тези месеци се държи по-добре от такава с пропиленигликол.

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 11.04.2024 18:01
от saraneron
Следващият проект ще е изпълнен по тази схема.

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 11.06.2024 14:19
от saraneron
Реализирана още една фотоволтаична централа за подгряване на бойлер. Бойлер 80 литра четири панела по 410 вата.всичко разходи без бойлера и труда около 1200 лева.

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 11.06.2024 14:28
от saraneron
Таблото е реализирано по горната схема .Кондензаторът е един вместо два и червената лампа е свързана паралелно на нагревателя(волтметъра).Диодът е само един ,но на 1000волта

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 11.04.2026 19:19
от saraneron
Колеги, след близо 2години и 5 месеца експлоатация на соларната централа за бойлер, изградена по схема от 21. 11. 2023г. имам първа авария! Прегледах, какво се е случило и установих НАБЪЗО ,че контакторът бръмчи гадно и не включва. Купих, нов смених го но след един ден работа и новият също сдаде багажа! Разглобих ги и в двата имаше една и съща повреда - СТОПЕНИ КОНТАКТИ и блокирала котва! Защо, защото искро-гасящата група се оказа, че не работи. Причината - ПРЕКЪСНАЛИ (ИЗГОРЕЛИ) резистори R1,R2 по 15 килоома, по 2 Вата всеки. Бяха се опекли и единия със стопен крак. Защо се е случило това? Заради мой, лош разчет! Какво се слува в схемата?
В режим МРЕЖА, при мрежово напрежение 230-240 волта и ИЗКЛЮЧИЛ контактор (зареден бойлер) кондензаторите С1 и С2 се зареждат през диодите над 310 волта. В същото време, през резистори R1 и R2 и същите кондензатори, постоянно протича малък ток през отрицателния полупериод на мрежовото напрежение, за който ток се оказва, че резисторите не са оразмерени правилно по мощност и последните прегряват и изгарят. При ВКЮЧВАНЕ на контактора от термо релето в режим СОЛАР или МРЕЖА заредените кондензатори трябва да се разредят за да могат при следващо ИЗКЛЮЧВАНЕ на контактора, да могат да поемат тока от панелите за да няма волтова дъга ако сме минали в режим СОЛАР. Но те не могат да се разредят (остават заредени), защото пътя за разреждането им е прекъснат заради изгорелите (прекъсналите) резистори (през диодите не могат заради обратното свързване) и като цяло групата за искро-гасене спира да работи. В резултат в режим СОЛАР имаме стопени контакти!
Какво промених?
1.За да намаля тока през резисторите ,последните ги подмених с 24к , вместо 15к и с по-голяма мощност.
2.Премахнах временно единия кондензатор, като с това се увеличи Rc= 1/wC1 (два пъти) и с това намалих още малко тока през резисторите.
4.Проверих дали резисторите загряват при режим МРЕЖА и ИЗКЛЮЧИЛ контактор. Загряват малко, но вече няма да изгорят.
5.След няколко дни ще добавя последователно още един резистор 24к ,защото в момента нямах наличен трети и ще възстановя втория кондензатор. След тази промяна времето ,,Т,, за разреждане на кондензаторите до 63% от капацитета им ще бъде 5 секунди а до пълен разряд 100% до към 15-20 секунди.
6.Установих, че зелената глим лампа с работно напрежение 220 волта е изгоряла. Ще я подменя с такава са 380 волта. Тази в момента изгаря, защото заредените кондензатори при изключване на контактора я запалват с 310 волта и повече!
Днес направих корекциите :D
Дано да съм бил полезен с тази информация.
Здраве и късмет!

Re: Подгряване на бойлер със фотоволтаични панели

МнениеПубликувано на: 26.04.2026 17:17
от saraneron
Днес проверих резисторите. Всичко е наред. Една снимка към 10.30 часа.