Соларно отопление мит или истина

Използуване на слънчевата енергия за отопление на вода за битови и промишлени цели. Слънчеви колектори, контролери и друго оборудване.

Модератори: Mateev, Admin

Соларно отопление мит или истина

Мнениеот HELIOTECH » 22.12.2007 21:54

Приветстваме съсздаването на този форум .. Относно публикуваната информация, или дезинформация в този форум бихме искали да представим една по различна гледна точка, и по специално няколко примера от практиката . Малко въведение .. идеите за отопление чрез слънчева енергия дават прогресивно начало след петролната криза през 70 те години на миналият век.Най-много разработки имат институти и университети в Германия , Австрия и Холандия.Тези разработки тръгвайки от тнар. пасивни къщи достигат до съвършенни системи комбинирани с термопомпи и пелетни автоматизирани котли на биомаса. Също така е имало и много разработки от вече , бившият (за съжаление) институт по НОВИ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ.Част от служителите му работят под една или друга форма за нас или покрай нашата структура от 34 малки фирми на територията на Р.България.Благодарение на опитът концентриран с годините и информацията , която те са успели да запазят във вид на проекти и знания сме изградили до момента над 8 проекта , ползващи енергията от слънцето за подпомагане на отоплението.Основата на тези системи са така наречините вакуум-тръбни слънчеви колектори,които като технлогичини предимства и ДЪЛГОВЕЧНОСТ на конструкцията превъзхождт плоските.Каква е разликата между плоските и вакуум-тръбни колектори? Основния елемент на слънчевата система е колектора. Съществуват много видове колектори, но най-разпространени са плоските (доминиращи на Българският пазар) и вакуум- Плоски колектори могат да бъдат произведени от различни материали, като мед, алуминий, желязо или пластмаса. Обикновено имат черна повърхност, боядисана или селективна, нанесена чрез галванизация или изпарение във вакуум. Селективните колектори имат по-добра абсорбция на топлина и по-малки загуби. Изолацията на колекторите е важна, защото намалява загубите към околната среда. Повечето от тях са покрити със стъкло или друг прозрачен материал. Слънчевата енергия преминава през прозрачното покритие и загрява абсорбера на колектора. Във вградените в абсорбера тръби циркулира вода или специален флуид. Топлоносителят може да се движи гравитачно или с помощта на помпа. Поради спецификата на технологията им, плоските колектори могат да работят ефективно само в периода от м. май до м. септември.Вакуум-тръбните колектори имат абсорбери, които са монтирани в стъклена тръба, от която е евакуиран въздуха и е създаден вакуум. Както при плоските колектори, слънчевата енергия загрява течността в абсорбера и се трансферира към битовата вода.
Кратко въведение във вакуум-тръбната технлогия.
Вакуум тръбната технология е качествен скок, коренна промяна в техническите и технологични основи на съвременното производство на слънчеви колектори за гореща вода, отопление и климатизация.Слънчевият панел е изграден от множество стъклени модули. Всеки модул е изработен от две различни по диаметър концентрични боросиликатни тръби. Пространството между двете тръби е в пълен вакуум, което възпрепятства излъчването на топлина в пространството.Така, при ясен и слънчев ден, температурата във вътрешната част достига до 350 ºС. Високата целогодишна ефективност се дължи и на ултравиолетовия и инфрачервения спектър на светлината, преминаващ и през облаците, който също се поглъща и превръща в използваема топлинна енергия не само през ясен ден, а и през студено, дъждовно и облачно време.Изцяло стъклената конструкция на този колектор е съществена за бъдещия му успех. Боросиликатното стъкло е единственият материал, при който дегазацията на горещата повърхност е достатъчно ниска за да поддържа вакуум. Външната страна на модула е стъклена и пропуска 98.9% слънчевите лъчи.Тъй като вакуумирането подлага външния и вътрешния цилиндър на свиване, тези модули са твърде здрави за дебелината на стъклото си. Доказано е, че издържа на градушка с диаметър на зърното 30 мм. Селективната повърхност кондензира слънчевото лъчение във вътрешната тръба то се нанася от външната страна на вътрешната тръба чрез изпарение във вакуум.Oбобщено , принципът на действие на изобретените вакуум-тръбни соларно-енергийни системи е в концепцията за абсорбиране на слънчевото електромагнитно лъчение. Повишеното ефективно работно време (на ефективен енерго-добив и експлоатация считано както денонощно, средно-месечно и средно-годишно), така и поради ниските загуби на поглъщане на пряката соларна радиация (инсолацията) попадащи винаги в оптимален ъгъл от близо 90º спрямо покривното стъкло на вакуумният модул.
1. Изключително ефективна топлинна преобразувана мощност. Загубите в термоприемника на соларния модул са над 330 пъти по-малки от тези при класическите плоски колектори.
2. Високата температура до 200 ºС на топлопреносния флуид и възможността за пряко изработване на електроенергия в "цикъла на Ренкин" с помощта на модифицирана парна машина, куплирана с многостепенна парна турбина и електрогенератор, са предимства, които никой друг тип масов плосък слънчев колектор не притежава.
3. Относително ниски капиталовложения на единица топлинна мощност, добита от Слънцето.
4. Пълна екологична съвместимост на инсталацията за добив не само на топлина, но и за добив на електроенергия.
5. Независимост от външни енергоносители на потребителя.
Каква е разликата между плоските и вакуум-тръбни колектори? Основния елемент на слънчевата система е колектора. Съществуват много видове колектори, но най-разпространени са плоските (доминиращи на Българският пазар) и вакуум- Плоски колектори могат да бъдат произведени от различни материали, като мед, алуминий, желязо или пластмаса. Обикновено имат черна повърхност, боядисана или селективна, нанесена чрез галванизация или изпарение във вакуум. Селективните колектори имат по-добра абсорбция на топлина и по-малки загуби. Изолацията на колекторите е важна, защото намалява загубите към околната среда. Повечето от тях са покрити със стъкло или друг прозрачен материал. Слънчевата енергия преминава през прозрачното покритие и загрява абсорбера на колектора. Във вградените в абсорбера тръби циркулира вода или специален флуид. Топлоносителят може да се движи гравитачно или с помощта на помпа. Слънчевите колектори,осигуряващи топлина за различни приложения ,могат да се разделят съобразно температурата , с която трябва да подават топлинна енергия .

ПРОЕКТИРАНЕТО на слънчев колектор означава да се направи опит за оптимизирането на интегрална стойност H за експлотационният му срок:

H= as G - U ( T , Ta , p ),

където as е коефицентът на слънчево поглъщане , G- слънчевият поток в равнината на абсорбера [ W*m-2 ] , Т-работна температура на абсорбера(oC ) , Ta -околна температура(oC ), U- линеен коефицент на топлинни загуби , разделен на as - коефицент на прозрачност на всяко стъклено покритие - ζ o .
Да се проектира за каквото и да е приложение , с подходящата надежност на практика е твърде сложно, и обикновенно колекторите се конструират за работа в определени температурни интервали , съответстващи на предполагаемите цели.Такива са нискотемпераатурните колектори (под 40 oC-плоски обикновенни ), среднотемпературните (под 60 oC плоски селективни ) , високотемпературните (под 200 oC вакуум-тръбни ) и свръвисокотемпературните колектори (над 200 oC вакуум-тръбни с рефлектори). Тези колектори са изброени по реда на нарастваща сложност.
Селективните ПОВЪРХНОСТИ- Селективните абсорбери , значително намаляват загубата на топлина .Принципът, на чиято основа дейсвуват те е прост - телата с различни температури излъчват енергия в различни спектри.Тези спектри се припокриват едва-едва и е трудно осъществимо , създаването на повърхност , която силно да поглъща при дължина на вълната на слънчевата светлина т.е. добър абсорбер и слабо да отразява .Действащи по този начин повърхнини се наричат селективни абсорбери , Най-разпространеното днес покритие е електролитно образуваното частично хромово покритие , върху черен никел , даващо възможност за коефициенти на слънчево поглъщане , по-високи от 0.95 , и термо излъчвателни способности , по-ниски от 0.15.Реалните с възможности на селективните повърхности се реализират при вакуумираните колектори.В един такъв колектор конвекционните загуби и загубите от топлопроводност с наличието на газ в-у поглъщата повърхност , фактически се елиминират чрез намаляване на налягането на конвекционера под една милионна част от атмосферата.Единствената загуба е излъчвателната - от абсорбера .Поради спецификата на технологията им, плоските колектори могат да работят ефективно само в периода от м. май до м. септември.Вакуум-тръбните колектори имат абсорбери, които са монтирани в стъклена тръба, от която е евакуиран въздуха и е създаден вакуум. Както при плоските колектори, слънчевата енергия загрява течността в абсорбера и се трансферира към битовата вода. ТОТАЛНИ ПРЕДИМСТВА ЗА ПРОМИШЛЕНО ПОДГРЯВАНЕ НА ТОПЛА ВОДА
Вид колектор Фактор
превръщане Термо загуби,
W/m² °C Температурен интервал, °C
Абсорбер (непокрит) 0,82 до 0,97 15% до 40% - до 40
Плосък колектор 0,66 до 0,83 10% до 20% 20 до 80
Вакуумен плосък колектор 0,81 до 0,83 2% до 4% 20 до 120
Вакуум-тръбен колектор 0,62 до 0,84 0,7% до 1.5% 50 до 120
Водохранилещен около 0,50 Около 25% 20 до 70
Въздушен колектор 0,75 to 0,90 15% до 40% 20 до 50
ОЦЕНКА НА ВАКУУМ-ТРЪБНИ СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ

На база нетна площ на абсорбера / цена




ВТСК-10 ХЕЛИОТЕХ
Solar Collector 490 лв/м2
Collector type - Evacuated
Solar water heating collector manufacturer ВТСК-10
Solar water heating collector model HELIOTECH
Gross area of one collector m² 1,85
Aperture area of one collector m² 1,34
Fr (tau alpha) coefficient - 0,42
Fr UL coefficient (W/m²)/°C 1,17
Temperature coefficient for Fr UL (W/(m∙°C)²) 0,00


АМК-СОЛАК
Solar Collector 780 лв/м2
Collector type - Evacuated
Solar water heating collector manufacturer AMK-Solak Systems
Solar water heating collector model OPC 15 S
Gross area of one collector m² 2,13
Aperture area of one collector m² 1,71
Fr (tau alpha) coefficient - 0,61
Fr UL coefficient (W/m²)/°C 1,23
Temperature coefficient for Fr UL (W/(m∙°C)²) 0,00
СЕЙДО
Solar Collector 960 лв/м2
Collector type - Evacuated
Solar water heating collector manufacturer Beijing Sunda Solar Energy Technology
Solar water heating collector model SUNDA SEIDO 1-8
Gross area of one collector m² 2,00
Aperture area of one collector m² 1,81
Fr (tau alpha) coefficient - 0,53
Fr UL coefficient (W/m²)/°C 1,70
Temperature coefficient for Fr UL (W/(m∙°C)²) 0,00
ДИ ДИТРИХ
Solar Collector 1054 лв/м2
Collector type - Evacuated
Solar water heating collector manufacturer De Dietrich Thermique
Solar water heating collector model Dietrisol Power
Gross area of one collector m² 1,29
Aperture area of one collector m² 0,80
Fr (tau alpha) coefficient - 0,48
Fr UL coefficient (W/m²)/°C 1,10
Temperature coefficient for Fr UL (W/(m∙°C)²) 0,00






ШОТТ
Solar Collector 860 лв/м2
Collector type - Evacuated
Solar water heating collector manufacturer Schott-Rohrglas
Solar water heating collector model ETC 16
Gross area of one collector m² 1,29
Aperture area of one collector m² 0,80
Fr (tau alpha) coefficient - 0,48
Fr UL coefficient (W/m²)/°C 1,10
Temperature coefficient for Fr UL (W/(m∙°C)²) 0,00
ТЕРМОМАКС
Solar Collector 1204 лв/м2
Collector type - Evacuated
Solar water heating collector manufacturer Thermomax
Solar water heating collector model Mazdon 20 - TMA 600S
Gross area of one collector m² 3,03
Aperture area of one collector m² 2,14
Fr (tau alpha) coefficient - 0,54
Fr UL coefficient (W/m²)/°C 1,07
Temperature coefficient for Fr UL (W/(m∙°C)²) 0,00
ВИСМАН
Solar Collector 1460 лв/м2
Collector type - Evacuated
Solar water heating collector manufacturer Viessmann
Solar water heating collector model VitoSol 300
Gross area of one collector m² 2,93
Aperture area of one collector m² 2,19
Fr (tau alpha) coefficient - 0,57
Fr UL coefficient (W/m²)/°C 1,21
Temperature coefficient for Fr UL (W/(m∙°C)²) 0,00

По нататък ,ще ОСВЕТЛИМ по въпроса публиката за различните типове конструкции на вакуумни панели и още много интересна информация , която ще се постараем да е най-обективна.И най важното ..доста примери от практиката.



:idea:
Прикачени файлове
t_170.jpg
t_170.jpg (59.4 KiB) Прегледано 66628 пъти
Аватар
HELIOTECH
 
Мнения: 104
Регистриран на: 22.12.2007 21:19
Местоположение: Слънчеви панели www.heliotechbg.com Пелетни котли

Мнениеот Lupus » 22.12.2007 23:16

Защо не намалиш размера на картинката, че не се чете текста. :oops:

Добавено на 23.12 - сега е добре, поста може да бъде изтрит.
Последна промяна Lupus на 23.12.2007 09:26, променена общо 1 път
Lupus
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 18.11.2007 12:08
Местоположение: София

Мнениеот Mateev » 23.12.2007 03:25

Благодаря на HELIOTECH за огромното количество информация. Но въпреки всичко има един голям пропуск. Липсва най-важната информация, а именно финансовата страна на въпроса. С молба да публикувате желаната информация, пък нека всеки сам да си реши.

И така. Всички знаят, че средногодишната слънчева енергия над България е средно 1350 kWh/m2 при хоризонтална повърхност. Ако приемем, че топлинния колектор е наклонен под оптимален ъгъл от 30-32 градуса, то тогава енергията, която получава всеки един квадратен метър колектор е около 1500 kWh. Всеки е наясно със закона за запазване на енергията. Ако приемем, че числото 1500 е вярно, то тогава каква част от тази енергия се преобразува в топлинна? Бихте ли цитирали вашите цифри за нормални плоски колектори, за селективни колектори и за вакумнотръбни колектори. И втория въпрос: Каква е средната цена на 1 квадратен метър обикновени плоски колектори, селективни колектори и вакумнотръбни колектори?

Кажете вашите цифри, пък оставете на нас сами да си изчислим колко струва един киловатчас топлинна енергия при различните видове колектори.

И още един въпрос:
След като зимните месеци енергията по принцип е поне 10 пъти по-малко, отколкото летните месеци, то тогава откъде вакумните колектори намират енергия, за да стоплят бойлерите? Та нали ако лятно време 1 колектор е изчислен например за 8 часа да стопли един бойлер от 20 до 60 градуса (40 градуса температурна разлика), то няма ли тогава през един зимен месец енергията да стигне само за 4 градуса температурна разлика? И то ако някой си е направил труда да почисти колектора от снега.

Никой не оспорва факта, че вакумните колектори са високотехнологични. И разбира се са много по-съвършенни. И благодарение на вакума имат много по-малки загуби, особенно зимно време. Но каква е ползата от това, след като зимно време няма достатъчно слънчева радиация. Та ноември, декември, януари и февруари, взети заедно, имат енергия точно колкото 10-12 летни дни.

Ясно е, че вакумните колектори отдават енергия и през зимата. Сигурно и през лятото имат по-голямо КПД. Но цитирайте конкретни цифри, за да можем да си изчислим цената във формат EUR/kW.

Аз съм правил подробни сметки през лятото. Може би не всички знаят, но през лятото също имах монтирани 5 топлинни колектора от различни видове и производители. И замервах отдадената топлинна енергия чрез температурната разлика на един еднотонен бидон, пълен с вода и облицован с фибран. Имам подробни данни за температурите с дискрета 3 секунди (на входа на колектора, на изхода, диференциална и разбира се температурата на бидона). И в резултат на моите сметки достигнах до извода, че икономически най-изгодните са не вакумните, не и селективните. Икономически най-изгодни са най-обикновенните плоски колектори. И тука (както и при фотоволтаичните панели) се оказа, че най-ниско ефективните колектори отдават най-евтината топлоенергия. А разните му там селективни и вакумни отдават по-много, но допълнителната цена е по-голяма от допълнителната енергия.

Ако от лятото до сега цените са се променили, то тогава и сметките ще са други. Но не вярвам класацията да се е променила, защото вакумните колектори бяха 3 пъти по-скъпи на единица отдадена енергия. Не вярвам от лятото до сега да са поевтинели 3 пъти.

Може и да съм прав, може и да греша. Но спора може много лесно да се разреши, като просто посочите хиперлинкове с цени и КПД на трите вида колектори.

Цените, които публикувате за вакумни колектори са между 490 и 1460 лв.кв.м. Но цените на обикновенните колектори са под 250 лв./кв.м., а на селективните - под 300 лв./кв.м. Поправете ме, ако греша.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот Mateev » 23.12.2007 03:54

Между другото сега се сетих и за още един недостатък на вакумните колектори:

Заради спецификата на устройството на тръбата, те трябва да се монтират под големи ъгли - 50-60 градуса. Но всички знаем, че максимална енергия се получава при ъгъл 30 градуса. И обикновенните колектори позволяват монтаж под оптималния ъгъл. А вакумните - не. Тоест те по подразбиране получават поне 20% по-малко слънчева енергия, заради изискването за голям ъгъл.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

До експертът

Мнениеот HELIOTECH » 23.12.2007 14:53

Малко по префисионално колеги.....
Първо изясняте що е това вакуумен колектори и типовете конструкции,също и типовете конструкции на плоските колектори.

1.Обикновенните панел колектори се делят на няколко типа конструкции:
- от гледна точка на материалите - алуминиеви , медни.
- от гледна точка на конструкцията ламелни и тръбни с 360 градусов абсорбер.
Ламелните колектори представляват един вид хидравлична лира , с точково-линейна заварка между абсорбиращата ламела( 80% от срещаните на пазара и най-лошият вариант ) а другият тип са с компресионна сглобка между тръбата и ламелата , самата ламела има по голяма площ на топлообмен.Да не изпадаме в подробности , че на пазарен жаргон така наречените най-евтини модели колекотри се дялят на осмици , девятки десятки и дванайски това е броят на вертикалните тръбни снопове .. така , че съмнително е дали един вид колектори с едни и същи материали и една и съща площ на абсорбера примерно 2 м2 ще работят по един и същ начин с до 50% по малка топлообменна контактна повърхност на абсорбера с флуида,естествено гони се ценовият ефект.И когато стигнете до конструкцията на качесвен плосък панел ,отговарящ изцяло или частично до някакви що годе базови критерии далеч ще сте над сумата от 200-300 лева за квадратен метър.Да не говорим за турските и българските варианти които заляха Южното черноморие , били те алуминиеви или медни , че соленият въздух и кондензът образуван от темп. разлики сутрин е скапал покритията от черен хром до селективните.Точно за 2 години покритията на колекторите приличат на баница,и затова и ние в частност се набутваме с огромен обем работа по подмяната на тези колекотри с минимална от труда или понякога от непредвидените раходи никаква печалба.
- от гледна точка на изолацията , коекторите биват с едо или две стъкла.
- МНОГО ПОДВЕЖДАЩО Е, КОГАТО БИВАТ ЦИТИРАНИ ДАННИ ,КАТО КИЛОВАТИ , ВАТОВЕ , ГРАДУСИ ТЕМПЕРАТУРИ НА ТОПЛИ ВОДИ . ЧЕ ВАКУУМНИТЕ БИЛИ ЕДИ КАКВИ СИ .. А НИКОЙ НЕ ГОВОРИ ЗА ЕДНО СЪЩЕСТВЕНО НЕЩО , ТЕРМИЧНО КПД НА ДАДЕНА КОНСТРУКЦИЯ ПАНЕЛ , БИЛ ТОЙ ВАКУУМЕН ИЛИ ПЛОСЪК.Да изясним понятия , като крива на ефективност при дадени температури и слънчева радиация.
Че, когато цитираме ватове,слънчеви радиации и килокалории , малко по професионално да дискутираме нещата.Не да пишем разни неща в интернет и в последствие има инвеститори,които са платили от десетки хиляди до стотици хиляди левове за инсталации.След това да се чудим какво да им обясняваме щото някой си дет не е виждал помпа и панел бил казал еди си какво.Имаме обща отговорност дайте по сериозно . Какво да ви обяснявам сега де , сами ще разберете когато монтиате PV панели , и започнат да ви звънят клиенти .. " абе четох там в интернет , ама май вие сте ме излъгали".. а ти с подхода си и вътрешното убеждение , че си му предложил най-доброто за конкретният ценови сегмент.

Така , че да продължим с темата , както и при плоските ,при вакуумните колектори има много типове конструкции.Най разпространената конструкция е с така наречената "термос тръба","китайска тръба",а правилното наименование е "ТИП СИДНЕЙ",тъй като е Австралийска разработка масово произвеждана т Китай.Такава типова конструкция има на снимката в горният пост,тръбна с 360 градусов абсорбер.Тези колектори биват пък две разновидности с топлинна тръба (виж.Поста) , и така наречената измама.Турско-китайска разработка , използвайки само външните ампули без системата за топлопренос , е създадена една нискстойностна конструкция , която уплътнявайки чрез една семеринга
тръбите в даден съд и изпозвайки флуид за термосифонен топлпренос,постигат нещо подобно на външен вид на вакуумен-колекто.Който точно след 1 година протича , като лейка ,.. а да не говорим, че за да пренесем дадено количество енергия , използваме обема на всички вакуумни тръби запълнеи с флуид , който е 20 пъти над нормалното ,загуби в топлопреноса , невъзмогност за работа при авариране на тръба .. тотална безнадежност на конструкцията ,.. висока стойност на монтаж и обслужване ..20 пъти повече обем на незамръзваща течност.Така , че и при вакуумните има
ментета.
Вторият тип тръби са с метален абсорбер , конструкция идентична, като при плоските с допълнение , абсорберът е във вакуумна ампула, но за топлопреноса по дължина на тъбата са използвани топлинни тръби.Интегрирана в абсорбера топлинна тръба трансферира полезната топлина като използва принципи, известни в хладилната техника - изпарение на топлоносителя при ниски температури (около 20 - 30 ºС) и кондензиране на парите в кондензори, контактуващи с вградени в колектора топлообменници. Това е най-ефективния пренос на топлинна енергия и е 20000 - 30000 пъти по-добър в сравнение топло преносните свойства на среброто.

Слънчевите колектори с 360 градусов абсорбер усвояват по най-добрият начин , целогодишно падащата слънчева радиация,нуждата от скатен монтаж отпада. За да се оползотвори по-голямата част от слънчевата енергия е разработена цилидрична конструкция на колектора (фиг.1), която посреща слънчевите лъчи при такъв ъгъл на падане , че през целият ден е осигурено директно огряване на колектора , като веднага отбелязваме , 360 градусов, абсорбер използува в по-голяма степен и дифузната слънчева радиация поради големият приемен ъгъл , която е 60% съставна от общото слънчево греене в сумрачно и облачно време.
Прикачени файлове
untitled.JPG
Фиг. 1
untitled.JPG (47.66 KiB) Прегледано 66599 пъти
1_16.jpg
1_16.jpg (115.74 KiB) Прегледано 66599 пъти
Аватар
HELIOTECH
 
Мнения: 104
Регистриран на: 22.12.2007 21:19
Местоположение: Слънчеви панели www.heliotechbg.com Пелетни котли

Енерго приход - Част 1

Мнениеот HELIOTECH » 23.12.2007 15:10

За да дискутираме финансовата страна на въпроса , пъвро да изясним на широката публика , що е то годишен енергоприход,ТЕРМИЧНО КПД на колектор , че като цитираме колко вата пада слънчево греене и еди си колко килокалории влезли . Да не говорим така ,че те са вече в бойлера или термоакумулиращия буфер, и колко са влезли там чрез плоския и колко чрез вакуумния и то плосък какъв и вакуумен какъв.... да уточним топлообмена при по ниска и по висока висока темпаратура как протича в серпенитини или топлообменици .. къде имаме реално много най съществени загуби и при какви температури ,и след това да светнем публиката за това , каква част от цената на една соларна система са слънчевите панели и каква част е другата арматура (там пък ако има време да изпаднем в подробности за качеството на материали и тем подобни).. за съпътстващите разходи на една соларна система сравнени с примерно термопомпа ,коел на нафта , ток , и тем подобни .. дайте да го направим професионално.Като за начало сте се забили тука покрай една слънчева константа .. но да погледнем,средното слънчево греене за територията на р. България.
Данните са от Геогравският Информционен Сървър
за слънчевото греене , от където много измушкани Софииски фирми вземат данните и ги пробутват на мераклии с много приказки за по няколко хилядарки .. но той е FREE

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/radday.php


Location: 42°38'29" North, 24°48'40" East, Elevation: 437 m a.s.l,
Nearest city: Karlovo, Bulgaria (46 km away)
Land cover class: agro-forestry areas (CLC244)
Optimal inclination angle is: 32 degrees
Annual irradiation deficit due to shadowing (horizontal): 0.1 %

Month
Irradiation at inclination: (Wh/m2/day)
40 deg.
Jan 2273
Feb 2872
Mar 3450
Apr 4525
May 4678
Jun 4877
Jul 5322
Aug 5279
Sep 4850
Oct 3784
Nov 2327
Dec 1906
Year 3850

Е като погледнем един годишен енергоприход , макари и 10% занижен..но ползваме поне коректни и общодостъпни данни ко прайм :wink:
Прикачени файлове
IRR.JPG
IRR.JPG (20.93 KiB) Прегледано 66597 пъти
Аватар
HELIOTECH
 
Мнения: 104
Регистриран на: 22.12.2007 21:19
Местоположение: Слънчеви панели www.heliotechbg.com Пелетни котли

Мнениеот Mateev » 24.12.2007 13:01

С удоволствие ще продължа дискусията, но сега бързам, че жена ми се цупи и иска да я водя по магазините. Имам доста въпроси, но ще ги задам когато се върна. Засега задавам само най-важния:

Защо мислите, че данните за слънчевата енергия на PVGIS за занижени с 10%?
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

PV GIS

Мнениеот HELIOTECH » 24.12.2007 16:42

Е е е давай ,че жената е важно нещо .. сега е момента да натрупаш точки за новата година .. :D :D :D аз се отървах , обещах и да празнува две нови години + в Китай , и сега не ме занимават :lol:
Амии , какво ни дава основание да твърдим... тука във форума някъде , бяхте споменали за инсталацията в Айтос .. просто в предварителните данни за енергоприхода от бизнес плана и реалният добив има разлики , а именно този сървър сме позвали като ориентир за възвращаемостта.Не ,че със SANYO модулите и FRONIUSA не беше поръчана и платена платката .. но дори и интелегентните Юропейци (мамка им) се държат с туземската sheise Osteuropa .. понякога Гадно .. :evil:

Да се надяваме , че вече ще има напредък .. но сега тази , която фундаментираме 500 кв. със следящи ще я има.А двете едномегаватови до Бургас и седемстотинте киловата на Пампорово ще са с паралелна мониторингова система,wich will measure barometric pressure, temperature, humidity, rainfall, wind speed and direction, solar radiation and UV sensors and much more....Това което правите с малките тестови станции е много гот .. сега на наш Мастит инвеститор ще правим нещо подобно и смятам да му нащляпам една станция мини вариант.Фиг1 Внася ги наш дистрибутор на термичните панели от Бургас , има ги налични и не са кой зне каква цифра.Ползват ги покрай яхтите .. и има много сериозен разширен софтуер за PC с дата лог ... :idea:
Прикачени файлове
06152.jpg
06152.jpg (55.15 KiB) Прегледано 66561 пъти
Аватар
HELIOTECH
 
Мнения: 104
Регистриран на: 22.12.2007 21:19
Местоположение: Слънчеви панели www.heliotechbg.com Пелетни котли

Матрица на възвращаемост

Мнениеот HELIOTECH » 26.12.2007 16:21

Ето попълваме липсващата част от пъзела ,а именно финансовата страна на въпроса. От Фиг1 , Фиг2 до Фиг9.

Публикуваният модел отразява сравнителна характеристика базирана
на софтуер с интегрирани база данни за производители на панели и метео лаборатории .Разработен е диференциален термодинамичен модел,който изчислява матрицата на възвращаемост на инсталацията.В моделът са заложени всички компоненти , с една осреднен стойност..т.е. оценката на една инсталация от плоски или вакуумни панели , твключва всички останали компоненти по осреднена цена за 1 м2 инсталиран абсорбер.Тъй,като в повечето случаи всеки изчислява соларната инсталация , на база само слънчеви колектори и се дава почва на твърдения "виж вакуумните били еди си колко по-скъпи , то и еди си колко по бавно се изплаща инсталацията"..но една инсталация не се състой само от панели..и нещата придобиват друг аспект на база ОСРЕДНЕНА ЦЕНА ЗА ЦЯЛОСТНА ЗАВЪРШЕНА ИНСТАЛАЦИЯ.

Предвид заложените стойности , сме публикували диференциален техноийкономически анализ на база :
1.Нетна площ 1 м2 , вакуум-тръбен и плосък колектор.С осреднен годишен енергодобив /PLOYSUN/
2.Оразмерени за средно 50 литра дневно потребление с 200 л. Акумyлатор ( БГВ).
3.За да е безпристрастна оценката, сме използвали в анализа, колектори от два различни модела на един и същ производител.Не че се различават особенно по данни и КПД от вички останали , даже напротив.
4.Местните загуби при плоският са по големи,което предполага по голямо натоварване на помпата , от което следва повече годишна енергия за същата.И за двата колектора са взети константни стойности на енергопотребление за помпата.

Основното , което се вижда е ,че срокът на откупуване на инсталация от ваккум-тръбни панели и инсталация от плоски е един и същ.Спецефичният енергодобив на вакуум-тръбната инсталация е по-голям. Но това ,което дава завършен вид е фиг.9 .Крайно време е да сложим край на малоумните спекулации, " плоските панели са по ефективни от вакуумните", да това е така в ниските температурни диапазони,т.е. когато имаме ниска темп. на работа на изделието и съответно ниски загуби.Но в каквото и приложение да се насочим ние винаги имаме нужда от високи температури на опериране.Ще попитате защо ?? .. Всички съвременни инсталации , най-малко работят с един два или повече топлообменни кръга , имаме няакво изискване за температурата на флуидният поток от колекторите към даден термоакумулатор.Въвеждането на топлообмене апарат , като междинно звено в циркулационният контур колектор-акумулатор , води до понижаване температурното ниво на акумулатора.Това обстоятелство налага повишаване на температурата на работният носител в отоплителният кръг,което е свързано съответно с увеличаване на топлинните загуби и снижаване ефективността на инсталацията.Така че даже да имаме крива на ефективност 99, на някакъв извънземен модел панел, инсталацията ни ако работи с прекалено големи дебити , малка площ на топлообменика (бойлер със серпентина),вероятността да работим с КПД на цялата система под 30 % е напълно реална.Така , че към проектирането на соларната инсталация се подхожда , първо от нуждите на конкретният обект.Така ,че плоските панели са идеално средство в ценово отношение за задоволаване на толинни индустриални процеси от порядъка на 30-40 градуса.Принципно най-рентиращите системи , които работят с най-висиоко КПд са тези на параболичните концентратори.Там темп. са най виоки, темп. разлики на масообменните термични процеси протичат с най големи ДЕЛТА разлики.Имат много добра цена на колекторна площ спрямо инвестицията.Недостатък е , че изискват система за следене.Затова за високотемпературни процеси намират приложение вакуум-тръбните слънчеви колектори,те са просто необходимата алтернатива.

Ето повод да отворим една друга тема .Нещо подобно :

http://www.zazz.bg/play:6f005d87
http://www.zazz.bg/play:8e8ce767
Прикачени файлове
GHG.jpg
Фиг. 9
(455.19 KiB) 29857 пъти
4V.jpg
Фиг.8 Анализ вакуумни
4V.jpg (158.27 KiB) Прегледано 66498 пъти
2V.jpg
Фиг.6 Анализ вакуумни
2V.jpg (310.72 KiB) Прегледано 66498 пъти
1V.jpg
Фиг.5 Анализ вакуумни
1V.jpg (285.51 KiB) Прегледано 66498 пъти
4F.jpg
Фиг.4 Анализ плоски
4F.jpg (73.7 KiB) Прегледано 66498 пъти
3F.jpg
Фиг.3 Анализ плоски
3F.jpg (107.38 KiB) Прегледано 66498 пъти
1F.jpg
Фиг.1 Анализ плоски
1F.jpg (288.44 KiB) Прегледано 66498 пъти
EB.jpg
Фиг.0
(399.21 KiB) 29857 пъти
3F.jpg
Фиг.2 Анализ плоски
3F.jpg (107.07 KiB) Прегледано 66498 пъти
3V.jpg
Фиг.7 Анализ вакуумни
3V.jpg (104.83 KiB) Прегледано 66498 пъти
Аватар
HELIOTECH
 
Мнения: 104
Регистриран на: 22.12.2007 21:19
Местоположение: Слънчеви панели www.heliotechbg.com Пелетни котли

Мини метео.станция

Мнениеот nikberk » 29.01.2008 09:54

HELIOTECH Здравей!

Не ме познаваш, но аз съм твой клиент на течността HELIOTECH,с която напълних моят колектор.Ако не беше тя при тия студове дето бяха до сега сигурно да нямам колектор или най-малко да съм вътре с тока,макар че аз съм се презастраховал като съм настроил диференциала на -5.
Но не ти пиша за това ,интересува ме метео.станцията която показваш на снимката, каква цена има ,може ли да съхранява данни,каква е точността на уредите имат ли сертификат изобщо би ли ми изпратил брошура.
Занимавам се в свободното ми време с пчеларство и с ДЛ измервам външна , вътрешна температура и влага в кошер с пчели ,а след това с POCET PC свалям данните и ги обработвам.Информацията е огромна ,но аз искам още!
С уважение : Николай Христов
nikberk
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24.01.2008 09:50
Местоположение: Берковица

Мнениеот Mateev » 29.01.2008 12:33

Това е МТО станция на Davis Instruments. Модела е Vantage Pro2 Plus.
Цената е в диапазона 500-2000 долара, в зависимост от комплектацията. Има една камара опции и сензори.

Аз ползвам точно такава МТО станция (FULL версия) и съм страшно доволен.

Само да те предупредя: Не купувай директно от производителя в Америка, защото предавателите работят в друг честотен обхват, забранен в Европа. Трябва да си купиш европейска версия от европейски дистрибутор. Ето и един линк:

http://www.ambientweather.com

Внимателно изчети коя комплектация какво включва. Аз ти препоръчвам 6163 като най-добрата. При нея комуникацията е по радиоканал. Има и защита на датчиците от слънчевата радиация. Има и вентилация, захранвана от соларен панел. Има и най-важното - датчици за измерване на слънчевата и UV радиации.

Ако искаш данните да ги имаш и в компютър, трябва да си купиш отделно и даталогер. И разбира се - софтуер. Аз пробвах всички възможни софтуери и се спрях на Virtual Weather Station като възможно най-добрия и най-надеждния.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот Sun Storks » 29.01.2008 16:40

Mateev написа:Това е МТО станция на Davis Instruments. Модела е Vantage Pro2 Plus.
Цената е в диапазона 500-2000 долара, в зависимост от комплектацията. Има една камара опции и сензори.

Аз ползвам точно такава МТО станция (FULL версия) и съм страшно доволен.

.


Здравейте,
Предварително благодаря на г-н Матеев за добрите думи, написани относно метеорологичните станции на Davis.
Нямам намерение да правя реклама, понеже тук не е мястото,но искам да внеса малко яснота относно къде и как може да се закупи такава метеорологична станция на Davis вече и от България , естествено ако ми разреши г-н Матеев.
Като дистрибутор на Davis Instruments за Източна Европа ние поддържаме известно количество на склад с цени от 150^ до 1195^
(с ДДС), в зависимост от модела.

С уважение:Иван Иванов
Професионални Метеорологични Станции DAVIS
Аватар
Sun Storks
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29.01.2008 15:57
Местоположение: Бургас, Черноморец

Мнениеот Mateev » 29.01.2008 17:16

МТО станциите на Davis са страхотни. Много съм доволен от моята и с радост бих я препоръчал на всеки. Много се радвам, че в България вече има представител на Davis. Нямам нищо напротив да публикувате на форума линк към сайта си.

Аз самия бих ви станал клиент. Имам планове да разширявам броя на датчиците за температура и за влажност на почвата. Но имам проблем с честотата на базовата станция. Понеже моята станция е купувана директно от Щатите, сега съм длъжен да купувам и всички бъдещи устройства, разширения и ретланслатори от тях, за да имам съвместимост с тяхната честота.

Но ако реша да купувам други МТО станции, със сигурност ще се възползвам от услугите ви.

Нещо повече. Смятам да ви направя една реклама. Според мене е редно всяка една слънчева електроцентрала над 50-100 kW да бъде оборудвана с професионална МТО станция с радиационни датчици (слънчева и UV радиации). И като такава аз препоръчвам именно Davis Vantage Pro2.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот Sun Storks » 29.01.2008 17:43

Благодарим Ви г-н Матеев, на разположение сме.
С радост бихме предоставили данни от нашата станция Vantage Pro2 plus със сензори за UV и соларна радиация (монтирана в с.Черноморец -декември 2007г.) за целите на форума.
Сайта ни е в процес на разработка, имаме намерение там да публикуваме цялата информация от нашата станция и да я направим обществено достояние.По този начин мисля,че ще бъдем полезни за всички собственици на настоящи и бъдещи слънчеви ел.централи в региона.

Поздрави:Ив.Иванов
Професионални Метеорологични Станции DAVIS
Аватар
Sun Storks
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29.01.2008 15:57
Местоположение: Бургас, Черноморец

Мнениеот Mateev » 29.01.2008 18:40

Можем да си разменяме информация и да организираме както на нашият сайт, така и на вашият, данни за радиацията (в реално време и история).
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Следваща

Назад към Слънчеви колектори за топла вода

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron