от Mateev » 12.11.2012 02:02
Има 2 вида повредени клетки:
1. Клетки, които са дадени на късо - диода се е повредил и PN прехода е окъсен. Такива клетки обикновенно са по-студени от останалите, защото пада на напрежение върху тях е почти нула волта. Единствено в зоната на късото съединение (обикновенно тя е една точка) се наблюдава голямо прегряване, защото тока преминава през много малка площ и нагрява клетката около тази точка. Това нагряване е толкова голямо, щото клетката дори си променя цвета в околностите на тази точка. На инфрачервената камера това се вижда като много ярка точка с диаметър 5-10 mm, а цялата останала клетка е по-студена от останалите.
2. Клетки, поляритета (PN прехода) на които е обърнат фабрично. Случва се рядко, но все пак е факт, особенно при китайските модули. Една клетка, която е обърната наобратно, работи в режим на ценеров пробив и пада на напрежение върху нея е 5.0-5.5V. Мощността, която се отделя при този пад е около 10 пъти по-голяма отколкото при останалите клетки. Температурата на тази клетка е много по-голяма от температурата на останалите клетки. На инфрачервена камера свети много ярко, както се вижда и от снимките по-горе.
Какво може да се направи, ако ви попадне модул с повредена клетка?
Независимо дали клетката е обърната или окъсена, ремонта винаги е един и същи - повредената клетка трябва да се даде накъсо, за да се облегчи локалното нагряване на стъклото, както и за да може модула отново да отдава пълната си мощност от останалите клетки. Ремонта се прави от задната страна на модула. С нагрят поялник се прогаря изолационното покритие от двете страни на клетката в зоната на пистите и с помощта на два проводника клетката се дава накъсо. След това повредените участъци отново се херметизират посредством някакво двукомпонентно лепило тип "течна гума". Ако изпълните този ремонт правилно, модула ще може да доживее остатъка от живота си в добро здраве.
Иначе ако питате някой германец, той ще ви каже да смените модула. Българина обаче си е жив дявол и такава гаргара с модула въобще няма да го стресне. Аз лично съм виждал модули, които са имали много по тежки повреди (дупки в стъклото) и след това са поправени посредством окъсяване на счупените клетки и заливане след това на дупките със смола.
Mateev