от Mateev » 27.08.2010 01:06
В света на бизнеса продаването на един бизнес или на една цяла фирма се извършва по цена, която няма нищо общо с направените инвестиции или със стойността на Дълготрайните Материални Активи. Тоест обикновенно се купува работещ бизнес или вече създаден пазарен дял, а не някакви си земи, сгради или съоръжения. Обикновено цената на една фирма е равна на стойността на 3 до 5 средногодишни печалби в зависимост от това дали ще се спазарите добре.
Ако изхождаме от това правило, то тогава една вече построена и работеща 5kWp централа би струвала следното:
1. Средногодишно електропроизводство - 6 MWh
2. Средногодишни приходи - 4370 лв.
3. Средногодишни разходи - 8-10% или около 400 лв.
4. Средногодишна печалба преди облагане - 4000 лв.
5. Средногодишна печалба след облагане - 3600 лв.
6. Средногодишна печалба за 3 години - 10 800 лв.
7. Средногодишна печалба за 5 години - 18 000 лева.
Тоест пазарната цена на тази централа е между 11 и 18 хиляди лева. Обикновенно един такъв пазарлък се спира някъде по средата, което означава, че централата би могла наистина да се продаде за 15 000 лева.
В същото време в тази централа са вложени 30 000 лева минус около 20 000 лева субсидия плюс около 10 000 лева подготовка на документите. Тоест вложени са не повече от 20 000 лева.
Пазарната цена от позицията на бизнеса е 15 000 лева, но съоръжението има изключително дълъг срок на живот, което е положителен фактор и продавача би могъл да се пазари за удвояване на тази сума. Стига разбира се купувача да приеме този факт.
Ако централата все още не е построена, то тогава в действителност се продава не бизнес, а потенциал за бизнес. Това означава, че съществува фактора РИСК, който обикновенно намалява цената.
Всичко това са просто разсъждения на глас и не се явяват меродавни при определяне на цената на конкретната централа. Просто споделих някакви мои виждания и знания по въпроса дотолкова, доколкото през живота си ние (холдинга) вече имаме няколко продадени и няколко купени бизнеса. В нито една от сделките не е ставало на въпрос колко е действителната цена на земята, сградите или запасите от суровини и готова продукция. Във всяка една сделка са се анализирали само и единствено пазарните дялове, средногодишните приходи и разходи. В един единствен случай сме купували само голи активи (по време на приватизацията), но тогава сделките ставаха по цени, 5-10 пъти по-ниски от реалната стойност на активите. Съжалявам ако на някого не се хареса написаното от мене, но това е реалността, в която живеем.