Фотоволтаична централа 15 киловата

Проблеми при присъединяването и узаконяването на централи, използващи енергията на Възобновяемите Енергийни Източници.

Модератори: Mateev, Admin

Re: Фотоволтаична централа 15 киловата

Мнениеот jhoro » 02.03.2020 12:39

grants написа:Здравейте ,стартирах процедура по присъединяване на фотоволтаична централа 15 киловата в едно малко селце . EVN съответно ми отказаха под претекст, че няма свободни мощности аз обжалвах в КЕВР. След 20 дни EVN излезнаха с ново становище, където казват ,че едва ли не заради мен са променили схемата на захранване на селцето и сега могат да ме присъединят но на 150 м от имота ми тъй като до там бил трифазния кабел. Моя имот съответно е с монофазно захранване ,изпратих им предложение за промяна на становището тъй като според мен ,а и Според ЗЕВИ мястото на присъединяване трябва да е на границата на имота ,съответно техния отговор беше че този член 24 точка 5 мисля че беше е неприложим В моя случай тъй като съм бил с монофазно захранване. Сега съответно пак изпратих жалба до КЕВР и очаквам да се произнесат в моя полза . Как мислите имам ли някакъв шанс или просто ще си загубя времето? Следя форума но виждам че няма много писано наскоро ,ще съм благодарен на всякакви мнения и съвети Благодаря предварително

Здравейте!
Въпроса нито е сложен, нито е страшен. Просто е неправилно зададен (от Вас и от ЕРП-то).
Обяснението „няма свободни мощности“ е рутинен, незаинтересован начин да проверят, дали няма да се откажете още на „първо четене“.
Мястото на присъединяване също не е „болка за умиране“, макар че кабелите също са с пари. Пиковата мощност на ФЕЦ-а ви не е голяма, тоест - кабела няма да е много скъп.
А обяснението „до там бил трифазния кабел“ си е направо смешно. Почти навсякъде разпределителната мрежа НН се изгражда трифазно. С цел, редуване на отделните потребители (първа, втора, трета фаза) и постигане на някакъв баланс - не, че при битови потребители това е 100% изпълнимо!

Най-съществения въпрос за Вас е:
Съгласни ли са ЕРП да изкупуват произведената енергия?
Ще Ви монтират ли „двупосочен“ електромер?

В противен случай - разликата между произведената енергия и вашата лична консумация - просто ще трябва да им я подарите!
Когато питаш в западен форум - някой ти отговаря.
Когато питаш в руски форум - отговаря и също пита.
Когато питаш в български форум - 100 човека ти обясняват, какъв си идиот.
jhoro

Мнениеот grants » 03.03.2020 13:47

Най-съществения въпрос за Вас е:
Съгласни ли са ЕРП да изкупуват произведената енергия?
Ще Ви монтират ли „двупосочен“ електромер?
Ами те по принцип не са съгласни но закона ги задължава и затова правят всякакви такива врътки ,а колкото до двупосочния електромер - разбира се, че трябва да е двупосочен .В искането за присъединяване съм сложил отметка че няма да я ползвам за собствена консумация енергията произведена от фотоволтаика т.е. само за продажба
grants

Мнениеот Vandal » 03.03.2020 22:42

Когато цялото количество е за продажба, ти монтират отделен четири-квадрантен електромер с дистанционно отчитане.
Аватар
Vandal

Мнениеот grants » 30.03.2020 12:20

Здравейте,все още нямам отговор от КЕВР,но при създалата се ситуация....скоро и не очаквам.Новото ,което е че си проверих от страницата на ЕВН каква ми е предоставената мощност.....и изненада , от 15 кв е намалена на 4 кв.Доколкото разбрах от вътрешен човек на много битови абонати без уведомление и без съгласието на абонатите е направено това.
grants

Мнениеот krasimir_petrov » 17.04.2020 20:46

Здравей, колега извинявай, че пиша в твоята публикация. И аз съм в твоето положение на 25.03.2020г. получих становище с отказ за присъединяване на 30kW по чл.24.ал.1 от ЗЕВИ, към мрежата на ЕрЮг с обяснението, че " съществуващия 20kV далекопровод е с изчерпан капацитет за присъединяване на нови генераторни мощности". На следващия ден пуснах и аз жалба към КЕВР по емайл, и на 12тия ден от пускането и реших да се обадя да попитам какво става..... ми казаха , че точно ми пращали отговор, че нямам подпис на жалбата и не могат да я приемат :oops: :oops: :oops: коригирах я веднага и я пратих пак. Но все още чакам
krasimir_petrov

Мнениеот grants » 19.04.2020 13:30

После е ясно,ще ти дадад точка на присъединяване .....на сънна мъ...и така...борбата продължава.Ако се откажем, е добре дошло за тях.В скапана държава живеем...
grants

Мнениеот grants » 25.05.2020 13:38

Здравейте,вече минаха 5 месеца ,а все още нямам отговор.Почва да ми писва,дайте идея какво да правя,има ли друга институция към ,която да се обърна.На 06.05 им препратих на КЕВР по имеила жалбата си с всички документи за да им припомня ,че съществувам.....все още, с молба да я разгледат по-скоро.Krasimir_petrov как се движат при теб нещата.Има ли развитие?
grants

Мнениеот grants » 29.05.2020 11:48

Гледам доста хора четат,ама няма желаещи да отговорят и помогнат.Благодаря на всички все пак,който се включиха дотук.
grants

Мнениеот Joro762 » 03.06.2020 23:42

Колега здравей
Като човека с може би най- голяма практика в съдилищата с тези мошета, ще ти дам съвет ! Недейте да чакате, адвокат и в АССГ жалба срещу мълчалив отказ . Успех
Joro762

Предишна

Назад към Присъединяване и узаконяване на централи, използващи енергията на ВЕИ