Аз мисля че правилната политика е друга. Нека да поразсъждаваме какво би станало, ако още утре правителството и ДКЕВР направят следното:
1. Обявява се официален план за повишаване на цената на електроенергията за населението. Фиксират се точни дати. Например: Всеки месец цената на тока нараства с 0.5 стотинки и това продължава дотогава, докато цената достигне 50 стотинки. Тоест това ще отнеме да кажем 5 години. Може формулата на нарастване да е друга. Важното е обаче тя ДА Е ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗВЕСТНА. Това ще даде възможност на бизнеса да си направи точни разчети. Ще отпадне несигурността и ще се развихри потенциала за усъвършенствувания и оптимизации на ефективноста.
2. Регулират се само огромните обекти с мощност над 50-100 мегавата. Всички други се оставят да се развиват съобразно бизнес логиката. Това ще стимулира направата на по-малки мощности с което ще се реши проблема с децентрализацията.
3. Регулират се и по-малки мощности, ако предизвикват замърсяване. Но ако са екологични - никой няма право да им се меси. И никой няма право да НАКАЗВА С НАМАЛВАНЕ НА ЦЕНАТА даден инвеститор, който е успял благодарение на инвестицията си и на развойната си дейност да постигне например 30% възвръщаемост.
3. Определя се изкупна цена за вода, вятър, слънце, морски вълни, геотермална и т.н. и не се променя поне 20 години. Съответния производител има право да се възползва от тази цена или да се включи на свободния пазар.
4. Определя се и една цена за ВСИЧКИ ДРУГИ ВЕИ и тази цена трябва да е много добра. Само по този начин ще се стумулира развойната дейност в търсене на нови екологични енергоизточници. И не знаете какви чудеса ще постигне човешката мисъл при такива условия. Ще се появят централи от какво ли не - огледални нагреватели на кули, балони в небето, двигатели на Стирлинг и какво ли не още. Има огромен потенциал, КОЙТО В МОМЕНТА Е ЗАДУШЕН.