Направихме си труда да изчислим слънчевата радиация за различните региони на България и да съставим една карта, от която всеки лесно и бързо да може да определи каква е слънчевата радиация над неговия конкретен парцел или покрив.
Как определихме слънчевата радиация?
Използвахме програмата МЕТЕОНОРМ. Тази програма разполага с база данни от над 7200 МТО станции. С помощта на сложни термодинамични модели (60 листа диференциални уравнения) програмата е в състояние да определи слънчевата радиация на всяка една точка от земното кълбо с максимална грешка от 6%. За регионите с висока плътност на МТО станциите (както е в Европа и България) тази грешка намалява до 4 и даже до 3%.
Какво отчетохме при определянето на слънчевата радиация?
1. Локалната средностатистическа МТО обстановка за центъра на конкретното населено място. Използват се МТО данни от последните 30-40 години и радиационни данни от последните 10-15 години.
2. Контура на хоризонта за центъра на съответното населено място.
Какво не е отчетено?
1. Локалния контур на хоризонта на вашия парцел или покрив. Той може да е по-добър или по-лош от контура, с който ние сме смятали.
2. Допълнителните локални засенчвания от близки засенчващи обекти. Те са персонални за всяка една реализация и се определят по време на слънчево-енергийния одит.
Как да определите вашата радиация, ако вашия парцел е между две точки от картата?
За да получите точни данни трябва да си направите слънчево-енергиен одит. Но това струва пари. В момента можете да получите по-груб резултат като сами си направите най-обикновенна линейна интерполация между двете точки.
Доколко може да вярваме на тези данни?
МЕТЕОНОРМ е всепризнат световен лидер. С него работят всички архитекти на соларни инсталации по света. Данните му и алгоритните му са много прецизни. Дискретата, с която е описан релефа на терена, е само 80 метра (при PVGIS e 3 километра). Математическия му апарат е невероятен. Ще ви заболи главата само ако го разгледате, а какво остава да го прочетете и да се опитате да го разберете. С две думи - в света няма по-добро средство за направа на прогнози за слънчевата радиация над конкретна точка от земното кълбо. Има обаче още нещо, но то е само мое лично мнение и няма научна стойност. Според мене данните, които дава METEONORM, са песимистични. В действителност в следващите 10-20 години ние ще наблюдаваме слънчева радиация поне с 10-15% по-голяма от тази, която дава METEONORM. Защо мисля така? Ами много просто. METEONORM просто смята средното аритметично от радиациите за последните 30-40 години. Но всички вече знаем, че глобалното затопляне е в ход. И всички знаем че 7 от последните 10 години са поставили нови и нови рекорди за температура и за слънчева радиация. Тоест ако подберем най-добрите 10 години откакто има МТО измервания (над 100 годинии), то ще видим че 7 от тях са през последното десетилетие. Направо става страшно от гледна точка на климата в бъдеще, но пък за сметка на това спокойно могат да се дадат прогнози за по-висока радиация от тази, която дава METEONORM.
Какви данни сме показали на картата?
За всяко населено място сме показали по 2 радиации:
1. Средногодишна слънчева радиация върху хоризонтална повърхност
2. Средногодишна слънчева радиация върху оптимално наклонена повърхност
Какво електропроизводство можем да очакваме?
Това е сложен въпрос. Зависи от страшно много фактори. За груба оценка обаче можете да приемете, че ще имате загуби при преобразуване от 20%. Точната стойност може да се определи само на етап Технологичен проект. Ако централата ви е идеално оразмерена и няма никакви локални засенчвания, можете да намалите загубите до 17-18%. В реалността обаче се получават загуби над 20%. Даже достигат и до 25%. Особенно ако използвате тънкослойни модули с трансформаторни инвертори и с много кабели или пък ако имате мерене на 20 kV (поемате за себе си и загубите в трансформатора).
ПС: По-долу е даден PDF файла с картата и слънчевите радиации. За да го видите и да можете да го изтеглите трябва да сте регистрирани във форума. Анонимните потребители не виждат файловете за Download.