литература?? къде

Всичко за слънчевите електроцентрали. Информация за доставчици, оборудване, узаконяване, монтаж и експлоатация.

Модератори: Mateev, Admin

литература?? къде

Мнениеот stevebradata » 20.12.2009 10:22

Здравейте да попитам някаква литература за фотоволтаичните паркове да има в България. Тук намерих една в 2 части на Георги Тончев, но искам да попитам дали някой ги е чел и дали може да сподели дали си заслужава да се купува. Ако някои може да предложи и някоя друга литература която може да се купи на пазара и няма да е проблем нека да сподели :)
stevebradata
 
Мнения: 204
Регистриран на: 28.10.2009 19:00

Мнениеот NRG » 20.12.2009 13:32

Не съм напълно убеден в компетентността на Тончев, но имайки предвид колко струва иностронна подобна литература, книгите на Тончев са все едно си купуваш вестник (в интерес на цената имам предвид, не съдържанието), така че според мен си струва да си я купиш. Иначе, ако си добре с английския или немския влез в Гугъл и си намери каквото ти трябва...
NRG
 
Мнения: 112
Регистриран на: 12.01.2009 20:50
Местоположение: Кюстендил

Мнениеот stevebradata » 20.12.2009 15:27

mmmm да тези неща дето са в гооглето :) са не знам как точно да се изразя но са общо взето рекламни презентации , и за това гледах в Българското пространство дали няма нещо синтезирано и по целенасочено . :) Но ще купя тези книги и ще ви каза дали са ок :)
stevebradata
 
Мнения: 204
Регистриран на: 28.10.2009 19:00

...

Мнениеот Gio » 20.12.2009 16:15

...колеги, потърсете тук- във форума. Г-н Матеев беше публикувал много полезни книги в електронен вариант. На английски са нещата...
...every day deserves a new, better tomorrow...
Аватар
Gio
 
Мнения: 1618
Регистриран на: 21.07.2008 08:44
Местоположение: Стара Загора

Re: литература?? къде

Мнениеот Miro » 21.12.2009 16:58

stevebradata написа:...Тук намерих една в 2 части на Георги Тончев, но искам да попитам дали някой ги е чел и дали може да сподели дали си заслужава да се купува.


Не си заслужава, освен ако не я използваш за нещо друго - да нивелираш хладилника примерно.... по-добре порови из форума, както казаха колегите.
Miro
 
Мнения: 1178
Регистриран на: 25.09.2007 13:37
Местоположение: гр. Бургас

Мнениеот Mateev » 22.12.2009 04:40

В книгите си Тончев основно се хвали за неговите си патенти и "открития". И голяма част от тях са за неща, за които всеки от вас се е сещал и откривал още в детските си години. :lol: Четейки книгите му стигате до извода, че всеки един от нас е поне 10 пъти по-добър откривател, само че не си прави труда да ходи до патентното ведомство. Ако например аспуха на колата ви се откачи и вие го вържете с тел, според Тончев това вече е основание за патент и той ще хукне да го регистрира. И естествено ще го добави като нова глава в следващата му книга за ВЕИ.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот stevebradata » 22.12.2009 14:42

хехе е отказахте ме от тези книги :)
stevebradata
 
Мнения: 204
Регистриран на: 28.10.2009 19:00

Мнениеот EPetkov » 23.12.2009 14:57

за тоя Тончев мога да кажа че е крадец от класа. Нищо не е изобретил, а само краде ли краде от патентите ведомства на другите държави и от интернет. А за тия книги които ги е издал повече от 70 % са крадени от няколко западно европейски и американски автори.
EPetkov
 
Мнения: 32
Регистриран на: 23.11.2009 10:59

Мнениеот NRG » 23.12.2009 15:58

Не че искам да защитавам някого, но начина, по който бачка Тончев си е съвсем нормален и легален. Няма такъв гении, който да може да напише цяла книга от високотехнологичната сфера на ВЕИ от край до край или частично на базата на собствени проблясъци. Винаги има повтаряемост, но естествено нивото на собствена интерпретация на материалите трябва да такова, че да не е чист превод, освен ако не е деклариран за такъв.

От тази гледна точка, Тончев не е крадец, а просто не е актуален. Запазвам правото си да греша, понеже не съм чел книгите, а съдя по сайта му и ютубските му постове... :)
NRG
 
Мнения: 112
Регистриран на: 12.01.2009 20:50
Местоположение: Кюстендил

Мнениеот Mateev » 24.12.2009 01:44

Тончев е теоретик и определено може да се каже, че е високоинтелигентен. Работата му в областта на ВЕИ заслужава признание най-малкото защото той е изчел 1 милион западни интернет страници, свързани с тематиката. Струва си да се запознаете с неговите книги, защото в тях ще намерите синтезирано знание за някои аспекти. Лошото обаче е в това, че той си е въобразил, че е гений. И че прекалява със самохвалството. Но това му е простено. Все пак той не знае, какво не знае. :D

Като теоретик е добър, но като практик е селска мъка. Въобразил си е, че е бог, а всъщност е доста посредствен. Особенно в практическата реализация на една или друга идея. Специално в областта на практиката в книгите му има написани големи глупости.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот Инженер » 24.12.2009 19:10

Определено му направихте реклама на Тончев с коментарите си.Май не е лошо да се попрочете нещо от писанията му :lol:
Инженер
 
Мнения: 162
Регистриран на: 04.05.2009 21:24
Местоположение: София

Мнениеот NRG » 24.12.2009 19:27

Инженер написа:Определено му направихте реклама на Тончев с коментарите си.Май не е лошо да се попрочете нещо от писанията му :lol:


Смесени чувства, много разнородни, но в никъкъв случай не безразлични...И аз придобивам все по-голямо желание да прочета от "творенията" му.

Матеев с критиката си, както винаги е много прав и остава място за критика върху критиката.

Теорията и практиката са две коренно различни дисциплини. Едното и другото се срещат много рядко. Първото обаче зависи много повече от собвствена инициатива, докато другото е строго зависимо от обстоятелствата - става въпрос, добър практик се става с опит и време, докато добър теоретик иска саможертва и не се изплаща толкова добре.

Честито Зимно Слънцестоене на всички!!! :lol:
NRG
 
Мнения: 112
Регистриран на: 12.01.2009 20:50
Местоположение: Кюстендил

Мнениеот Mateev » 26.12.2009 12:41

Ами в книгите си разказва за една централа, която е творение на сънищата му. Става въпрос за наредени модули в една единствена дълга редица около един голям водоем. Идеята е да спести една-две десети от процента загуби в електропроизводството (защото модулите уж ще се охлаждат по-добре), а в същото време централата ще стане с 20-30% по-скъпа заради километрите DC кабели, лошата конструкция, пилеенето на огромно количество земя. Да не говорим за невъзможността това съоръжение да се затвори с ограда, защото тя ще струва повече от централата. Като се сложат и задължителните отстояния от 3 метра от границите на имота излиза, че за 1 линеен метър конструкция той губи около 7 квадратни метра земя или това прави около 50 кв.м. на киловат. Има и още много, което вие сами ще откриете.

От всяка една страница на книгите му си личи, че той няма никакъв практически опит и че в една проектирана от него централа вероятно ще има много недомислици.
Аватар
Mateev
Site Admin
 
Мнения: 4439
Регистриран на: 11.09.2007 02:28
Местоположение: Габрово

Мнениеот Tonchev » 05.04.2010 22:44

До всички
от Георги Тончев
Случайно попаднах на тези постове и реших да дам яснота на "светли понеделник" за моите книги. Те са напълно авторски и са авангардно технически поне по две причини:
1. Авторски са, защото над 90% от съдържанието им са мои патенти в областта на ВЕИ и екоавтомобилте . Това е лесно проверимо - дадени са номерата им от Патентното ведомство.
2. Авангардно технически са, защото патентите означават по дефиниция точно това. Става въпрос за патенти от последните години.

Малко са книгите на техническа тематика в света, които да са основани, предимно на авторски патенти. Не е необходимо да ги четете - само ги прегледайте и всеки сам ще се убеди.

Писаното по-горе може да звучи самохвално - но такива са фактите(за добро или не).

Аз съм изобретател с авторски свидетелства (патенти) от 1982 година.
Проектирал съм много обекти на ВЕИ и екоавтомобили у нас и в чужбина, включително и първия мегаватов фотоволтаичен парк у нас - 2008 г., който е в редовна експлоаатация от април 2009 г.

Над 100 видеоклипа на прототипи на мои патенти може да видите на
http://www.youtube.com/profile?user=miscbeep#g/u
вижте повече на http://photovoltaicbg.com
Tonchev
 
Мнения: 11
Регистриран на: 05.04.2010 20:49
Местоположение: Sofia

Мнениеот Tonchev » 06.04.2010 02:46

Патентен пример
Фотоволтаиците все още са твърде слабо ефективни - най-добрите на пазара имат максимална ефективност около 18%, а масовите 14%. Но това е ПИК мощност. Сега масовите фотоволтаични паркове у нас се правят с неподвижни панели, което означава, че достигат ПИК само на обед. А през другото време работят с ефективност от 0 до 14% -ека вземем средно 7 (което не е много вярно, но за груб пример става). Ако с огледало - рефлектор насочим допълнителна светлина към панелите, то те значително по-дълго ще работят по близо до своя ПИК. Такава рефлекторна линейна фотоволтаична система е описана в български патент - вижте повече снимки и видео на http://www.tonchev.org/spvmagistrali.html
вижте повече на http://photovoltaicbg.com
Tonchev
 
Мнения: 11
Регистриран на: 05.04.2010 20:49
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Слънчеви (соларни, фотоволтаични) електроцентрали

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта