В Германия над 50% от ВЕИ мощностите са на частни лица и фермери
March 3, 2011
http://greentech-bg.net/?p=7410
Дребномащабните ВЕИ системи сумарно дават гигавати ВЕИ капацитет. Именно държавите, които поощряват този тип проекти, постигат значително развитие в областта на алтернативната енергия. Да вземем за пример Германия - от инсталираните през 2009 година 3 000 мегавата фотоволтаични системи, над 80% са покривни.
Пак в Германия, от сумарно 27 000 мегавата вятърни мощности, почти 90% от парковете са с мощност под 20 мегавата, по-голямата част от тях между 1 и 5 мегавата. Това означава и по-широко разпределение на икономическите ползи от възобновимата енергия. Над половината от общо 43 000 мегавата ВЕИ мощности в страната са собственост на физически лица и фермери.
Няма нищо лошо в това да се гонят значителни постижения във ВЕИ сектора, но е късогледо да се смята, че само големите проекти имат значение за тяхното постигане.
-----------------------------------------------------------------
Икономически растеж и нови работни места в резултат на 30% съкращаване на парниковите емисии
March 3, 2011
http://greentech-bg.net/?p=7396
Нов доклад потвърждава, че икономическият растеж и създаването на нови работни места се благоприятства от по-високите цели на Европа за съкращаване на въглеродните емисии и по-високите инвестиции във възобновяема енергия. Докладът е разработен от Potsdam Institute of Climate Change по поръчение на German Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety. В него се посочва, че увеличаването на европейската цел за съкращаване на въглеродните емисии до 2020 година от 20% на 30% може да създаде 6 милиона нови работни места, като увеличи БВП с 620 милиарда Евро и да доведе до ръст на инвестициите от 18 на 22% от БВП.
Докато повечето икономически модели се базират на стабилна икономическа ситуация, последната финансова криза, която драстично промени прогнозите, налага отчитането на различни очаквания от страна на инвеститорите, които директно влияят върху тяхното поведение и оттам на икономическите резултати.
Докладът е директно предизвикателство към старите икономически модели, които третираха ограничаването на емисиите като фактор за повишаване на разходите и снижаване на инвестициите. Основният автор е Carlo Jaeger, в тясно сътрудничество с учени от Оксфорд, Сорбоната, Националния технически университет в Атина и Европейския климатичен форум.
"С ангажирането си за преминаване към нисковъглеродна икономика чрез въвеждане на амбициозни цели и адекватни политики, Европа ще се озове в печаливша ситуация на едновременно увеличен растеж и намаляване на емисиите от парникови газове".