Петък, 11 Март 2011
Йордан Костадинов: Без АЕЦ "Белене" цената на тока ще върви устремно нагоре
http://3e-news.net/energetika/item/йордан-костадинов-без-аец-белене-цената-на-тока-ще-върви-устремно-нагоре.html
Големият въпрос, който стои пред българската енергетика, е дали ще се строи АЕЦ "Белене". Това заяви в студиото на "Тази сутрин" по bTV
бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов.
По повод изявлението на премиера Борисов, че ако не започне строежа на централата, цената на тока след 15 години ще се вдигне 18 пъти, Костадинов коментира, че подобно повишение може да се случи ако ползваме само соларна енергия, което няма как да стане.
"Но все пак цените на електроенергията ще вървят нагоре, въпросът е това да става в разумни граници", заяви бившият директор на АЕЦ "Козлодуй".
"Ние се нуждаем изключително много от една нова ядрена мощност и то на една нормална цена, каквато предлага АЕЦ "Белене". Защото така или иначе имаме ангажименти, които сме поели пред Европейския съюз за повишаване на дела на енергията от възобновяеми източници, който до 2020 трябва да достигне 16%", каза още Костадинов.
По повод аргументите на противниците на АЕЦ "Белене", че централата би била твърде скъпа за България, Йордан Костадинов заяви, че според статистиката на Световната банка 1% икономически растеж предполага 0,7% нарастване на енергийните потребности.
"В обозримо бъдеще трябва да бъдат спрени два ТЕЦ-а - в Бобовдол и Варна, поради ангажименти, които сме поели, влизайки в ЕС. Така стигаме до минимума електроенергия, необходим за задоволяване на собствените нужди. Какво правим нататък, ако има икономически растеж?", каза още той.
По думите му в следващите 10-15 години голяма част от колите ще бъдат заменени с електромобили. "Ако се замени само 10% от автопарка, това означава 30 допълнителни мегавата. При тези цени на петрола, това ще се наложи много бързо", смята бившият шеф на Първа атомна.
Прогнозата на Костадинов е, че през 2015 година енергийният дефицит в България ще бъде много голям и без "Белене" цената ще върви устремно нагоре.
На въпрос дали цената от 6,2 млрд. евро за изграждането на АЕЦ "Белене" е твърде висока, Костадинов даде за пример електроцентрала в САЩ със същата мощност, която се изгражда в момента и чиято цена е около 26 млрд. долара.
Според него алтернативата за строеж на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" вместо АЕЦ "Белене" би отнела много повече време, защото в Козлодуй тепърва трябва да се започне процедура по лицензиране на площадката за изграждане на такъв блок. Тази процедура, по думите му, е най-сложна и отнема най-много време. А в Белене тя вече е завършена и има готов проект