Сред проектите за киловати и мегавати , моя въпрос може да Ви се стори смешен но все пак ...
Използвах фотоволтаично панелче от градинските лампи които станаха модерни напоследък . Електрониката му се беше повредила и лампата не светеше . Оказа се ,че панелчето работи . Акумулаторната батерия също . Свързах един диод към + за да не се разрежда батерията когато няма слънце ( после се замислих , че самия панел представлява диод и май няма нужда от този диод ) и оставих цялото устройство на терасата . Вечерта батерията се беше заредила и се чудих какво да направя с нея . Накрая реших , да направя мини фенерче , което да свети само с една батерия от 1.2 волта и светодиод . Намерих схема на блокинг генератор и всичко тръгна и работи перфектно . Светодиода свети един час на пълна мощност . Батерията е 400mAh .
Мога ли да свържа няколко такива панела успоредно за да получа по-голям ток и да мога да зареждам по-голяма батерия ?
Ако батерията е 2000 mAh на теория трябва да свети 5 часа нон - стоп на пълна мощност . След което мощноста ще започне да пада .
Това значи , че ще трябва да свържа пет такива панела успоредно ...
Въпрос номер 2

Панелите дават около 2 волта и 40mA . Моята идея е да свържа седем панела последователно , което ще ми даде 14 волта -което е добре за зареждане на 12 волтова батерия .
При последователно свързване токът сумира ли се ?